Güneş ışığı D vitamini kaynağı

Oxford Üniversitesi uzmanları tarafından yürütülen bir araştırma sonucunda en fazla güneş ışığında bulunan D vitamininin faydalarının bilinenden çok daha fazla olduğu tespit edildi.

Araştırmaya göre, “Güneş ışığı vitamini” olarak da bilinen D vitamini eksikliğinin, bağışıklık sistemi hastalıklarının yanı sıra bazı kanser türlerine yatkınlığı da arttırdığını gösteriyor.

Uzmanlar dünyada bir milyardan fazla kişide D vitamini eksikliği olduğuna dikkat çekiyor.

Oxford Üniversitesi’nde yürütülen araştırma D vitamininin, insanın biyolojik işleyişindeki rolünün bilinenden çok daha önemli olduğunu ortaya çıkardı.

Zira, uzmanlara göre D vitamini, 200’den fazla geni etkiliyor. Bu genler arasında kanser ve bağışıklık sistemine bağlı hastalıklarla ilintili olanlar da var.

Sonuçlar D vitamini eksikliğinin raşitizm dışında MS, romatizmal eklem iltihabı, tip 1 diyabet, bunama ve belirli kanser türlerine yatkınlığı artırdığını ortaya koyuyor.

Günde 25-50 mikrogram D vitamini takviyesi alarak bu hastalıklara yakalanma riskini azaltmak mümkün. Uzmanlar özellikle, çocuklar ve hamileler için D vitamininin önemine dikkat çekiyor.

D vitamini almanın en kolay yolu güneş ışığı

Araştırmaya göre, dünyada bir milyardan fazla kişide D vitamini eksikliği bulunuyor. Yumurta, somon ve uskumru gibi yağlı balıklarda da bulunan D vitaminini almanın en kolay yolu ise güneş ışığı. Çünkü vücut, güneş ışığının deriyle teması sonucunda ihtiyacı olan D vitamininin büyük bölümünü üretiyor.

D vitamini eksikliğinin artışında, insanların giderek daha fazla zamanı kapalı alanlarda geçirmesinin etkili olduğu belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek