Güneş lekelerinin nedenleri

Özellikle açık tenlilerde görülen güneş lekelerinin nedeni melanin maddesinin eksikliğidir ve daha çok yüz ve ellerde oluşur. Birçok pigment değişikliği zararsızdır, fakat yine de bu konuda bir dermatologa başvurmakta fayda var.

Aradan geçen yıllar boyunca cildiniz ne kadar sık güneşe maruz kalırsa, ten renginizin eşit oranda açılması da o kadar güç olur. Özellikle 30 yaşından sonra vücut, cilde bronzluk kazandıran melanini üretmekte zorlanır. Bu da ciltte kalıcı olan kahverengi lekelerin oluşmasına yol açar.

Cilt koyuluğunu açan özel ürünlerle güneş lekelerinin rengini açmak mümkün. Ama bunun için sabırlı olmanız gerekiyor. Çünkü bu ürünlerle lekelerin yok olması yaklaşık 3 – 6 ay zaman alıyor.

Güneşe çıktığınız anda da lekelerin tekrar ortaya çıkacağını unutmayın. Ananas ve limon suyu da güneş lekelerini yok etmenin doğal yolu. İkisini de lekelerin üzerine sürün ve 10 dakika sonra yıkayın. Sonuç şaşırtıcı olacak.

Neler kullanabilirsiniz?
Cildinizi direkt olarak güneş ışınlarına maruz bırakmamalı, güneşten koruyucu ürünler kullanmalısınız. Ellerinize de koruyucu sürmeyi unutmayın.

Yapmamanız gerekenler
Eğer vücudunuzda lekeler oluştuysa, güneşten hatta solaryumdan da kaçınmanız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek