Güzelliğin anahtarı maskeler

Temizleyici, nemlendirici ve besleyici maskeler zamanın izlerine, yorgun ve bezgin ifadeye, stresin ciltteki olumsuz etkilerine karşı açılan savaşın önemli bir adımı. İşte bu savaşta kazanmak için size yardımcı olabilecek reçeteler.

Zamanın izlerini hafifletmek, pırıl pırıl, pürüzsüz bir cilde sahip olmak bütün kadınların hayalidir. Kozmetik dünyası, çalışan, maske hazırlamaya zaman ayırmayan kadınlar için tüm cilt tiplerine uygun maskeler üretmeyi de ihmal etmedi.

Haftada iki veya üç kez cildinize uygulayacağınız bu maskeler etkisini kısa zamanda gösterecektir. Kendi kendinize hazırlayabileceğiniz maskeler de aynı etkiyi yaratacaktır.

Doğru maskeyi seçmek

Her maskenin uygulanması gereken farklı bir cilt tipi vardır. Kozmetik firmalarının piyasaya sunduğu maskeleri alırken üzerlerindeki açıklamalara dikkat edin.

– Karma ya da yağlı cilde sahipseniz satın aldığınız maskenin temizleyici özelliği olması gerekir.

– Eğer cildiniz kuruysa nemlendiricili bir maske kullanmanız gerekir.

– Günün sonunda cildinizin parlaklığını hala korumasını istiyorsanız seçeseğiniz maskenin canlandırıcı etkisi olması gerekir.

– Zamanın izlerine karşı önlem almak için güçlendirici, besleyici ve parlaklık verici etkileri olan maskeleri tercih edin.

Maskeyi uygularken

Yüzünüze maskeyi uygulamadan önce yapmanız gerekenler: Cildinizi, temizlemek, güçlendirmek ve özenle kurutmak. Cildinizin kirli ve nemli olursa uyguladığınız maske istediğiniz etkiyi yaratmaz. İyice temizlenmiş ve kurutulmuş yüzünüzün alın, yanaklar ve çene olmak üzere dört tarafına maskeyi oluşturacak kremden kalın tabakalar halinde sürün ve yaymaya başlayın.

Maskenizi gözlerinizin ve dudaklarınızın çevresini açıkta bırakacak şekilde sürmeye dikkat edin. Alt kirpiklerin altından başlayıp, kaş hizasına kadar olan göz çevresinde, deri oldukça hassas olduğu için, buralara maske uygulamamaya özen gösterin. Çene ve boyun bölgesindeki deriler de küre ihtiyaç duyduğundan maske uygularken buraları ihmal etmeyin.

Kullanma talimatlarına uyun

Her maskenin ciltte kalma süresi farklıdır. Bazıları için üç dakika yeterliyken, diğeri için on dakikadan fazla süre gerekebilir. Ortalama süre onbeş dakikadır. Her durumda siz, satın aldığınız maskenin üzerindeki talimatlara özenle uyun.

Aynı şekilde temizleme şekilleri de uyguladığınız maskeye göre değişiklik gösterir. Bazı maskelerin tonikle temizlenmesi gerekebilir. Ancak tüm maskeler için geçerli ortak kural, yüzdeki maskenin asla kuvvetlice ovuşturularak temizlenmemesidir. Aksi halde cildiniz tahriş olacak ve zarar görecektir.

Maskenizi kendiniz hazırlayın

Eğer yeterli vaktiniz ve merakınız varsa maskenizi evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

– Orta boy salatalığı ince ince dilimleyin ve yüzünüze dizin. Bu uygulama cildinizin nemlenmesini sağlayacak ve sadece beş dakikanızı alacaktır. Bu maskeyi kuru cildi olanların uygulaması gerekir.

– Cildi beslemek için ise iki kaşık saf zeytinyağı, bir kaşık buğday filizi yağı, iki kaşık bal ve küçük bir parça bira mayasını karıştırın ve yüzünüze bu karışımı sürün. Maskeyi yüzünüzde onbeş dakika beklettikten sonra tonik yardımıyla cildinizi temizleyin.

“Güzelliğin anahtarı maskeler” için bir cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek