Güzelliğiniz için bitkisel çaylar

Isırgan otu, kuşburnu, papatya, rezene, melisa, sarı kantaron, lavanta… Aktarlarda kolaylıkla bulabileceğiniz bu bitkilerin çaylarıyla bakımınızı ucuza getirebilir, güzelliğinize güzellik katabilirsiniz. İşte uzmanların tavsiye ettiği birbirinden yararlı güzellik çayları…

Kadın olmak zor. Ev işleri, çoluk-çocuk. Mutlaka bu tatlı telaşlar yüzünden kendinize vakit ayırmadığınız zamanlar olmuştur. Hele bir de çalışan bir kadınsanız, işte o zaman yandınız demektir. Ama tüm bu kısıtlı zamanlara rağmen, kesinlikle güzelliğinizi ihmal etmemelisiniz.

İşte bu kısırdöngü içinde imdadınıza yine doğa ana yetişiyor. Tabiat ananın bağrında sakladığı bitkiler sayesinde, bakım için bir güzellik merkezine gidip saatlerce zaman harcamanıza gerek yok.

Aktarlarda kolaylıkla bulabileceğiniz bitkiler ile hem çay keyfi yapabilir hem de güzelliğinize güzellik katabilirsiniz. İşte çayların marifetleri… .

Soluk ciltler için rezene tüketin

Soluk bir cilde çare olarak; anason, rezene ve lavanta karışımı çayların tüketilmesi lazım. Cildin soluk olmasının nedeni yorgunluk veya dolaşım bozukluğuysa, papatya ve biberiye çayları da tercih edilebiliyor.

Dikkat edilmesi gereken nokta, çaylar tüketilirken kişinin metabolizmasını tanıması yani bilinçli olması. Örneğin, kuşburnunda yüksek miktarda potasyum vardır; dolayısıyla potasyum dengelerini bozabileceğinden, böbrek hastalarının bu çayı tüketmemeleri gerekir.

Şifalı bitkilerle ilgili bu tür olumsuzluklar çok ciddi sonuçlar doğurmasa da, beden metabolizmasının tanınması için bir kere olsun bir uzmandan yardım alınması en doğru hareket olacaktır.

Adaçayı

Hazırlama: Kaynar su döküp, 2-3 dakika bekletin.
Doğru zaman: Uyarıcı özelliklerinden dolayı sabah ve öğlen 2-3 çay fincanı için.
Güzelliğe etkisi: Cilt sağlığı ve güzelliğinde etkin bir role sahip. Cildi enfeksiyonlara karşı korur. Menopoz döneminde cildin yaşlanmasını yavaşlatır.
Sağlığa etkisi: Doğal östrojen benzeri maddeleri içeren bir bitki. Vücudun direncini artırır, enfeksiyonlara karşı korur ve zihni açar. Mide ve bağırsak gazlarını giderir. Mide bulantısına çare olduğu gibi hazım sisteminin düzgün çalışmasını da sağlar. Kanı temizler.
Dikkat: Uzun süre kaynatılırsa, toksik etki yaparak zararlı olabilir. Aşırı kullanımda tansiyonu yükseltebilir. Döl yatağı kaslarını uyardığı için hamilelikte fazla tüketilmesi önerilmez.

Kuşburnu çayı

Hazırlama: Suda 5 dakika kaynatın.
Doğru zaman: Gün içerisinde tok karnına 2-3 çay fincanı.
Güzelliğe etkisi: C vitamini içerdiği için kolajen oluşumuna katkıda bulunur. Egzamalı ve alerjik ciltleri sakinleştirir.
Sağlığa etkisi: İdrar söktürücü özellikleri vardır. Sivilce ve egzamaların iyileşmesine yardımcı olur. Hemoroid, enfeksiyon, soğuk algınlığı, yüksek kolesterol, varis, dolaşım bozukluklarına ve yorgunluğa karşı oldukça etkilidir.
Dikkat: Mide asidi sorunu olanlarda çok açık ve tok karnına içilmelidir.

Ihlamur çayı

Hazırlama: Bir tutam ıhlamuru, hafifçe kaynattıktan sonra 10 dakika demleyin.
Doğru zaman: Demlediğiniz bu ıhlamurdan, gün içinde 2-3 çay fincanı için.
Güzelliğe etkisi: Vücudun terlemesine neden olarak, zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Cildi nemlendirir.
Sağlığa etkisi: Göğsü yumuşatır, balgam söktürücüdür. Bronşit ve solunum yolu problemlerinde oldukça etkilidir. Vücuttaki her türlü salgıları artırır. Terletici ve sakinleştirici özellikleri vardır.
Dikkat: Çok sıcak havalarda ıhlamur içmeyin. Çünkü aşırı terlemeyle vücut ısısı ve salgıları daha da artırabilir.

Isırgan otu çayı

Hazırlama: Bir avuç ısırgan otunun üzerine kaynar su dökerek, 10 dakika demleyin.
Doğru zaman: Günde 1-2 çay fincanı için.
Güzelliğe etkisi: Bu mucizevi bitki, saçları ve cildi kuvvetlendirir. Kepek oluşmasını önler. Cilde parlaklık ve canlılık kazandırır.
Sağlığa etkisi: Gözleri kuvvetlendirir. Vücuda dirilik sağlar. İyi bir raşitizm ilacı ve etkin bir kan temizleyicidir. Kemik iliğini ve vücudun kan yapan iç organlarını canlandırır; idrar söktürücüdür. Alerjilere, gut hastalığına ve romatizmaya da iyi gelir.
Dikkat: Genellikle 40 günlük bir kür yapılarak kesilmelidir. Mevsim geçişlerinde, 2-3 hafta düzenli içilebilir.

Papatya çayı

Hazırlama: Kaynar suda 10 dakika demlendirin.
Doğru zaman: Gün içinde tok karnına için.
Güzelliğe etkisi: Cildin gözeneklerini temizler.
Sağlığa etkisi: Gevşetici, rahatlatıcı ve ağrı kesici özelliklere sahiptir.
Dikkat: Aşırı miktarda tüketilirse, uyuşukluk hissi verebilir.

Melisa (oğulotu) çayı

Hazırlama: Üzerine kaynar su döküp 10 dakika demlenmeye bırakın.
Doğru zaman: Gün içinde de içilebilir ama gevşetici özelliklerinden dolayı gece yatmadan önce alınması daha faydalıdır. Günde 2-3 çay fincanı.
Güzelliğe etkisi: Saçın güçlenmesine yardım eder, strese bağlı olarak ortaya çıkan saç ve cilt problemlerine karşı oldukça etkilidir.
Sağlığa etkisi: Tansiyon düşürücü, sinir sistemini dengeleyici, yatıştırıcı, uyku getirici, gaz söktürücü, terletici ve antiseptik etkilere sahip. Hazımsızlık ve baş ağrısına karşı iyi, sıkıntı giderici ve ödem söktürücü özelliği vardır.
Dikkat: Düşük tansiyonda ve aşırı uyku hallerinde tüketilmemelidir.

Sarı kantaron çayı

Hazırlama: Üzerine kaynar su dökerek 5-10 dakika kadar demleyin.
Doğru zaman: Gün içinde tok karnına 1-2 çay fincanı.
Güzelliğe etkisi: Soluk ve cansız ciltlerde oldukça etkilidir; cildin canlanmasına yardımcı olur.
Sağlığa etkisi: İçsel sıkıntılarda ve mide, sindirim sistemi rahatsızlıklarında etkilidir.
Dikkat: Özellikle güneşsiz ve kısa kış günlerinde yararlıdır. Bu nedenle aşırı sıcak yaz günlerinde daha az tüketilmeli ya da gece içilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek