Hamburger ekmeği diş düşmanı

Hamburger ekmeği diş düşmanı

Hızlı yaşam biçiminin hayatımıza soktuğu fast-food tarzı beslenmenin insan sağlığını olumsuz yönde etkilediğini belirten uzmanlar, hazır yiyecek malzemelerinin özellikle de hamburger yapımında kullanılan ekmeklerin dişler için zararlı olduğu uyarısında bulunuyor.

Antalya Diş Hekimleri Odası Başkanı Caner Güleç, son yıllarda tüketimi artış gösteren hazır yiyeceklerin dişlere çikolata ve şekerden daha fazla zarar verdiğini söyledi.

Güleç, bu yiyeceklerin yapımında kullanılan hamburger ekmeğinin yapısından dolayı dişlere daha fazla yapıştığını, bu nedenle zararlı mikroorganizmaların çürümeye sebep olduğunu belirtti.

Hamburger ekmeğinin ağızda özellikle diş ve diş aralarında çok daha fazla gıda artığı biriktirdiğini ifade eden Güleç şöyle konuştu:

“Çocuk, şeker ve çikolata yedikten sonra anne ve baba, suyla ağzı çalkalatıyor ya da dişleri fırçalatıyor. Hazır yiyecekler ise dışarıda tüketildiği için dişleri fırçalamak için uygun şartlar bulunmuyor. Bundan dolayı da hamburger ekmeğinin dişlere yapışan artıkları mikroorganizmaları toplayarak çürümeye sebep oluyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek