Hamileliğin belirtileri

Hamileliğin belirtileri

Her kadının hayatındaki en önemli evrelerden biri olan hamileliğin belirtileri çoğu kadın tarafından bilinse de emin olmak için hamilelik testi de gerekebiliyor.

Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar, hamile olup olmadıklarını anlamak için aceleci davranır. Vücudunuzda aniden ortaya çıkan bazı değişimlerin nedeni hamilelik olabilir. Hamile olup olmadığınızı kesin olarak anlamak için ya ultrasona girmelisiniz ya da bazı tıbbi testler yapmalı / yaptırmalısınız.

Hamile kaldığımı nasıl anlarım?

Hamilelik, bir kadının hayatındaki en önemli evrelerden biridir. Peki, hamile kaldığınızı nasıl anlayacaksınız? Cevap almak kolay, ancak bu cevabı almak için harekete geçilmelidir.

Eğer çocuk istiyorsanız, doktorunuza başvurmalı ve sağlıklı bir gebeliğin teşhisi sonrası onun önerilerine göre yaşam stilinizi tekrar gözden geçirmelisiniz. Plansız bir gebelik ihtimali varsa, cevabın erken alınması daha da önemli…

Her zamanki gibi yine hatırlatmak gerek. Eğer gebelik düşünmüyorsanız mutlaka doktor önerisiyle bir aile planlaması yöntemi uygulamalısınız.

Hamileliğin belirtileri

Bazı belirti ve bulgular size “Acaba hamile miyim?” sorusunun cevabının “Evet” olma ihtimalinin yüksek olduğunu gösterir. Bu belirtiler şunlardır:

– Beklenen adetin başlamaması,

– Görülen adetin niteliklerinin normalden farklı olması (miktarın, adet görme zamanının, beraberinde oluşan belirtilerin, öncesinde oluşan belirtilerin farklı olması),

– Memelerde dolgunluk, hassasiyet, meme ucunda koyulaşma, meme başında karıncalanma hissi,

– Karnın alt kısmında dolgunluk, şişkinlik ve bazen hassasiyet,

– Bulantı ve bazen kusma,

– Yorgunluk, uykuya eğilim, baş dönmesi,

– Sık idrara çıkma,

– Vajina salgılarının artması.

Bu belirtiler muhtemel bir gebeliğin habercisidir. Kesin bir gebelik varlığını göstermezler, zira başka durumlara bağlı da ortaya çıkabilirler. Kesin tanı için gebelik testi yapılmalı ve ultrasonda gebelik gözlenmelidir.

Hamilelik için kesin cevabı nasıl alacaksınız?

Gebelik testleri

Gebelik uterusta (dış gebelik durumunda tüplerde ya da karın boşluğu gibi bir yerde) yerleştiği andan itibaren trofoblast hücreleri tarafından HCG (Human chorionic gonadotropin) adı verilen bir hormon salgılanmaya başlanır.

Normalde kanda ve idrarda eser miktarda bulunan bu hormonun arttığının çeşitli testlerle gösterilmesi (HCG salgılayan tümörlerin olduğu çok ender durumlar hariç) vücutta bir gebelik olduğunun kesin kanıtıdır. Kandaki ve idrardaki HCG seviyesinin bu hormona yapısal olarak çok benzeyen luteinizan hormon (LH) adlı yumurtlamadan sorumlu hormon ile karışmasını önlemek için HCG hormonunun beta fraksiyonu yani ölçümü yapılır.

İdrar testleri

Kanda belli bir eşik seviyesine ulaştığında idrara çıkmaya başlar ve gebeliğin ilerlemesiyle idrardaki seviye artar. İdrarla yapılan gebelik testlerinin esası bu varlığının ya da yokluğunun saptanmasına dayanır. Çeşitli testlerin hassasiyeti arasındaki farklılıklar idrardaki seviyeyi tanıyıp tanıyamamalarına bağlıdır.

Eczanelerde ya da evlerde hazır test kitleri yardımıyla uygulanan idrarda gebelik testlerinin güvenilirliği üretici firma tarafından her ne kadar %99 olarak belirtilse de yapılan çalışmalar özellikle adet gecikmesinin 10 günden daha az olduğu durumlarda hata oranının %50’lerde olabileceğini göstermektedir (“Hata” genellikle testin hassasiyetinin düşük olması nedeniyle var olan bir gebeliği saptayamaması şeklinde olmaktadır. Ancak tam tersi de mümkündür).

Laboratuvarda uygulanan idrarda gebelik testleri ise adet gecikmesinin beşinci gününden itibaren güvenilir sonuç verebilmektedir. Bu testler daha düşük hormon seviyelerini tanıyabilen ve bu yüzden de hazır test kitlerine göre daha hassas olan testlerdir.

Kan testi (beta HCG)

İdrar testleri varlığını ya da yokluğunu saptayabilirken kan testleri kandaki seviyesini saptarlar. Böylece hormon salgısının başladığı en erken dönemlerde, henüz adet gecikmesi bile olmadan kanda seviyesi saptanarak gebeliğin tanısı konabilir, ya da gebelik oluşmadığı yönünde kesin karar verilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek