Hamilelikte ağız sağlığı önemli

Uzmanlar, hamilelik döneminde birçok kişinin kulaktan duyma bilgilerle hareket edip ağız ve diş sağlığından olduğunu oysa bu dönemde ağız ve diş sağlığına daha fazla önem verilmesi gerektiğini belirtiyor.

Diş hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, hamilelikte bebeğin kendisi için gerekli olan kalsiyumu annenin dişlerinden alarak annesinin dişlerinin çabuk çürümesine sebep olduğu düşüncesinin ilmi bir gerçeği olmadığını söyledi.

Hamilelik döneminde bebeğin ve annenin kemiklerinin sağlıklı olabilmesi için anne adayının günde bin 200 ila bin 500 miligram kalsiyum alması gerektiğini ifade eden Kışlaoğlu, “Anne adayı eğer kalsiyum ihtiyacını gıdalardan karşılayamazsa, bebeğin gelişimi için gerekli olan kalsiyum annenin kemiklerinden karşılanır.

Anne adayı hamilelik döneminde iyi beslenir, yeterli ağız-diş bakımı yaparsa, bu dönemde diş problemi ile karşılaşmaz. Gebelik hormonlarının etkisi ile diş etleri daha çabuk kanayan anne adayı dişlerini fırçalamaktan kaçınır. Ancak anne adayları, hamilelik döneminde diş sağlığına daha fazla özen göstermelidir. Sabah kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan önce dişler özenli bir şekilde fırçalanmalıdır” dedi.

Çürük dişlerin hamilelik öncesi tedavi edilmesi gerektiğinin altını çizen Kışlaoğlu, “Hamilelikte çürük dişler erken doğuma sebebiyet verebilir. Kustuktan hemen sonra diş fırçalanmamalı. Ağız bol suyla çalkalanmalıdır. Aksi takdirde mide asidi ile birleşen diş fırçalama işlemi, dişlerde aşınmalara sebep olur.

Hamilelik sırasında beslenme, hem annenin, hem de bebeğin genel sağlığı ve ağız-diş sağlığı için oldukça önemlidir. Ancak yenilen gıdaların bebeğin cinsiyetini belirlemede hiçbir etkisi yoktur. Anne adayları özellikle yemek aralarında şekerden mümkün olduğu kadar uzak durmalı. Kurutulmuş meyve ve karamel gibi yapışkan şekerli yiyeceklerden kaçınılmalıdır” diye konuştu.

Anne adaylarının hamilelik döneminde ağız ve diş sağlığına normalden daha fazla özen göstermesi gerektiğini dile getiren Kışlaoğlu, “Hamilelik sırasında oluşan hormon artışı, ağız mukozasını dış faktörlere karşı özellikle bakteri plaklarına karşı daha hassas yapar. Bu sebeple hamilelik döneminde üç-dört aylık periyotlarla diş taşı temizliği yaptırmak, zorlaşan ağız hijyenini korumak için ideal bir yoldur” şeklinde konuştu.

Kışlaoğlu, hamilelik döneminde ılık tuzlu su ile gargara yapılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek