Hamilelikte hayat kurtaran test

Hamilelikte hayat kurtaran test

Kanadalı bilim adamları, yüksek tansiyon hastası hamilelerin hangilerinin hayatını tehdit eden komplikasyonlar geçirebileceğini tespit eden bir test geliştirdi. Bu test sayesinde erken doğum veya zamanında doğum kararı verilerek anne ve bebeklerin hayatlarının tehlikeye girmesi önlenebilecek.

“Lancet” dergisinde yer alan habere göre, Kanada’da British Columbia Üniversitesi’nden araştırmacılar, bebeğin kalp atışı ile tahmini kilosunun yanında annenin niteliklerini, geçmiş tıbbi hikayesini, kardiyovasküler belirtilerini, böbrek, kan ve karaciğer testi sonuçlarını kullanarak bir hesaplama düzenlediler.

Bu hesaplamayı 2 binden fazla kadının üzerinde test ettiler. Bunların yüzde 13’ü preeklamsi geçirdi, ancak hiçbiri hayatını kaybetmedi.

Preeklampsi, yüksek kan basıncına ve idrarda bir proteine neden olarak hamile olan 10 kadından birini etkiliyor. Bu durumda anne nöbet geçiriyor, komaya giriyor ve hayatını kaybediyor.

Tek tedavinin bebeğin hemen doğumunun yapılması olduğunu söyleyen araştırmacılar, yeni geliştirdikleri bu testle hangi kadınların erken doğuma ihtiyacı olduğunu ve hangilerinin doğum tarihine kadar güvenle bebeklerini taşıyabileceklerini tespit ettiklerini açıkladılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek