Hamilelikte yapılabilecek sporlar

Hamilelikte yapılabilecek sporlar

Hamileler, genellikle hamilelik dönemlerinde ve doğum sonrasında hangi egzersiz ve sporları yapmak gerektiği konusunda kararsız kalırlar. Hem anne hem de bebek sağlığı düşünüldüğünde haksız da değiller.

Hamilelik ve doğum sonrasında egzersiz yaparken hangi sporları yapmalı, hangilerinden kaçınmalı, nelere dikkat edilmeli?

Gebelikte egzersize başlamadan doktor onayı almak en doğru yoldur. Zıplama, ani hareketler, dövüş sporları ve denge gerektiren egzersiz türlerinden sakınmalısınız. Karnınızın büyümesiyle ağırlık merkeziniz değişecektir. Bu durumda, düşme ve dolayısıyla yaralanma riskinizin eskiden çok daha fazla olduğunu unutmayın.

Hamilelere özel pilates

Uzman eşliğinde yapılması gereken bu program ile daha sağlıklı bir hamilik dönemi geçirmek mümkün.

Pilates sayesinde hedef, hamilelik sürecinde aşırı kilo alınmasını önlemek, hamilelerin psikolojik olarak kendini çok daha iyi hissetmesini sağlamak, vücudu çok daha rahat bir doğum için hazır duruma getirmek ve hamilelik sonrası toparlanma sürecini kısaltmak.

Egzersizin hamilelik, doğum ve doğum sonrasındaki yararlarını bilimsel araştırmalar ortaya koyuyor.

Düzenli egzersiz annenin duruş bozukluklarının giderilmesine, yorgunluk şikayetlerinin azalmasına ve bel ağrılarının son bulmasına yardımcı oluyor.

Doğum sonrası egzersizlerine ise hamilelikten 6- 8 hafta sonrası başlayabilir, gevşeyen karın kaslarını sıkılaştırıp güçlendirirken, karın, bel ve basende bölgesel incelme sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek