Havuza girerken göz sağlığınıza dikkat edin

Girdiğiniz havuzun suyunun filtre edilip edilmediği ve yeterince klorlanmış olup olmadığı sağlık açısından önemli. Yazın eğlence ve serinleme kaynağı olan havuzlar, yeterli özen gösterilmezse, göz sağlığı için tehlike oluşturabiliyor.

Serinlemek ve eğlenmek amacıyla kullanılan havuzlara girerken dikkatli olmak gerektiğini belirten Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Kliniği çalışanı Doç. Dr. Özlem Evren, “Kalabalık, su devinimi yeterli olmayan ve yeterince klorlanmayan havuzlardan uzak durmak gerekir” diyor.

Aynı anda çok sayıda kişinin kullanımına açık olan havuzların yeterince filtre edilmemesi veya sularının klorlanmaması durumunda ciddi enfeksiyon kaynağı olabileceğini belirten Evren, havuzlardan kaynaklanan göz enfeksiyonlarının görülme nedenlerinin başında adenovirüslerin geldiğini söylüyor. Bu virüsler, bulundukları ortamda uzun süre canlı kalabilmeleri ve çok bulaşıcı olmaları nedeniyle, hızla yayılabiliyorlar. Bu durumda en sık görülen şikayetler; gözlerde kızarıklık, çapaklanma, sulanma, yanma-batma ve ışık hassasiyeti olarak belirtiliyor. Hastalık, başladıktan sonraki 10-12 gün çok bulaşıcı oluyor. Özellikle bu dönemde, gözdeki akıntıların temizlenmesi, ellerin sık sık yıkanması, hastanın yüz havlusu ve kişisel eşyalarının ayrılması, çocukların kreş ya da yaz okullarına bir hafta süre ile gönderilmemesi ve kontak lens kullanılmaması gerekiyor.

Havuzlardan göze gelebilecek zararların en aza indirilmesi için yüzücü gözlüğü kullanmanın faydalı olduğunu vurgulayan Evren, “havuzda kontak lenslerle yüzülmemesi, enfeksiyonlara karşı korur’’ uyarısında bulunuyor.

Öte yandan, havuzların dezenfeksiyonu için kullanılan klorun göz için tahriş edici bir madde olduğunu kaydeden Evren, çok iyi klorlandığı bilinen havuzlarda, bu madenin göz kızarıklığı, şiddetli yanma ve batmaya neden olabileceğini söylüyor. Bu nedenle, havuza girerken, hem klorun tahriş edici etkisinden hem de muhtemel enfeksiyon kaynaklarından korunmak için yüzücü gözlüğü kullanılması öneriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek