Hepatit C tedavisi ihmal ediliyor

İyimser hesaplamalarla bile, ülkemizde 700 bin civarında Hepatit C hastası olduğu tahmin ediliyor. Oysa halen Hepatit C tedavisi gören hasta sayısı 4 bin! Yani 100 Hepatit C’liden biri bile tedavi görmüyor! Ve tedavi görmeyen, çoğu kez virüs taşıdığını bile bilmeyen bu insanlar, bilmeden virüsü bulaştırmaya devam ediyor.

Hepatit C sadece kan ve cinsel ilişki yolu ile değil, büyük çoğunluğun hiç düşünmeden yaptığı bir çok hareket sonucunda da bulaşabiliyor. Daha önce başkasında kullanılmış olan makaslar, manikür aletleri, tıraş bıçakları, dövme veya piercing işlemlerinde birden fazla kişide kullanılan iğneler, tam sterilize edilmemiş sünnet takımları Hepatit C virüsünü hızla bulaştırabiliyor. Hastalığın bulaştığı 100 hastanın 40’ında bulaşma yolu belirlenememesi de tehlikenin ne denli ciddi boyutta olduğunun bir göstergesidir. Bugün dünyada 175 milyon, Türkiye’de de 700 bin kişinin Hepatit C virüsü taşıdığı düşünülüyor. Bunların yarıdan fazlası da virüs taşıdığını bilmediği için ölüm tehlikesi altında…

Kronikleşebiliyor
Çünkü Hepatit C ile enfekte olanların % 80-85’inde hastalık kronikleşiyor. Kronik Hepatit C’lilerin %20’den fazlası siroza, bunların yaklaşık %5’i de karaciğer kanserine dönüşüyor. Bu hastalara kimi zaman karaciğer nakli yapılabiliyor, çoğu zaman ise çok geç kalınmış oluyor.

Üstelik Hepatit C’nin aşısı da yok… Bu yüzden bulaşma yollarına dikkat etmek çok önemli. Bu korkutucu tabloda bir de iyi haber var: Biri ağızdan alınan diğeri de cilt altına uygulanan iki ilacın birlikte kullanıldığı bir tedavi yöntemi! Schering-Plough tarafından geliştirilen ve cilt altına enjeksiyon şeklinde haftada 3 kez uygulanan bu tedavi yöntemi halen ülkemizde mevcut. Ancak, bu yöntemin geliştirilmesiyle üretilen yeni bir ilacın kullanımıyla haftada bir kez kullanımla daha da yüksek başarı elde etmek olası. Gene Schering-Plough tarafından üretilmekte olan, ABD’de ve Avrupa’da şimdiden 200.000 hastanın kullandığı bu ilacın yakında Türkiye’de de ruhsatlandırılması bekleniyor.

“Hepatit C tedavisi ihmal ediliyor” için bir cevap

  1. Guzel bir ilac pazarlama, hastanin da gozunu korkutma yazisi olmus. Hani Amerika da olmasam, burada ki hastanelerde muayene olmasam bu yaziyi okuduktan sonra olurum heralde uc bes gune diye panik olurdum.
    hepatit C erkek, 4o yasin ustunde ve alkol tuketimi fazla olan kisilerde siroz ve kansere cevirme olasiligi yuksektir, diger durumlarda cok yavas seyreder, cinsel yolla gecme olasiligi % 1 den DUSUKTUR. Kimse bana sormadi bile esiniz de tahlil olsun diye, ya da ondan gecmistir vs. Ki esim temiz cikti 6 yillik da evliyiz. Yani benim 8 senedir tasimama ragmen, korunmasiz cinsel birlikteligimize ragmen esimde cikmadi.Doktorlarda aman sakin esine gecmesin, cok guzel korunun vs bile demediler. Kisacasi cinsel konuyla kimse ilgilenmedi gittigim hastanede, illa ki igne ameliyat konularinda durdular.
    guzel diyet, detox, organic beslenme, yoga, sakin stressiz bir hayatla hastaligi normal seyrilerde, semptomplari azaltarak yasayabiirsiniz ki eger asi vs bekliyorsaniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek