Her hapşırık grip olmayabilir

Her hapşırığın grip hastalığının belirtisi olmadığı, hastaların çoğunlukla üst solunum yolu enfeksiyonu bulgularını griple özdeşleştirdikleri sıklıkla karşılaşılan bir gerçek. Aslında hapşırık adeta vücudun verdiği bir alarm niteliğinde. Özellikle Helenistik dönemde hapşırığın tanrıların uyarısı olarak algılandığı bilinen bir gerçek.

Refleks olarak yutak, yüz, göğüs ve karın kaslarının kasılması ile oluşan hapşırıkta, uyaranların daha çok keskin koku, toz ve ani ısı değişimleri olabiliyor.

Hapşırığın önlenmesi istenen bir durum değildir, ancak üst solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olan virüslerin yol açtığı hapşırık için tedbir alınması gerekiyor elbette.

Eğer hapşırıkla birlikte yaygın halsizlik, burun akıntısı ve tıkanıklığı, boğazda yanma hissi varsa grip açısından dikkatli olmak gerekir. Aslında tüm bu bulgular başlamadan sezonluk bir aşı olan grip aşısı yaptırmakta fayda vardır. Aşının koruyuculuğu yüzde 90’ın üstündedir. Özellikle 65 yaşın üstündekiler ile şeker, kalp, hipertansiyon, kanser, siroz, astım, kronik bronşit gibi hastalığı olan herkesin grip aşısı olması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek