Hipertansiyon Türkiye’de tehlike alarmı veriyor

Araştırmalar, Türkiye’de 15 milyon kişinin hipertansiyon hastası olduğunu ve 18 yaşını doldurmuş her üç kişiden birinde bu hastalığın görüldüğünü gösteriyor.

Türkiye’de her üç yetişkinden birinde görülen hipertansiyon hastalığı, farkına varılmaması durumunda, kalp rahatsızlıkları başta olmak üzere, felç, görme bozukluğu, böbrek yetmezliği, damar sertliği gibi birçok hastalığa zemin hazırlıyor.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Nefroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Karayaylalı, kan basıncının normalin üzerinde seyretmesiyle ortaya çıkan hipertansiyonun, ölümcül bir hastalık olduğunu belirtiyor. Şişmanlık, tuz, alkol ve sigara tüketimi ya da stres gibi faktörlerin yanı sıra yaş, cinsiyet ve ailesel yatkınlık gibi faktörler de hipertansiyon hastalığına zemin hazırlıyor. Prof. Dr. Karayaylalı, ölümcül olabilen bu hastalığı ‘sessiz katil’ olarak adlandırıyor.

Hipertansiyon kişide hiç bulgu vermeden aniden ortaya çıkabiliyor ve başka hastalıklara da zemin hazırlıyor. Türkiye’de önemli bir halk sağlığı problemi olan hipertansiyonun, diğer hastalıklara yol açmadan engellenmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Karayaylalı, “Düzensiz beslenme, stres, sigara ve alkol tüketimi ile aşırı tuz kullanımı hipertansiyonu tetikliyor. Önceki yıllarda 50-60 yaş arası görülen hastalık şimdi 18’li yaşlara kadar indi; hatta yeni doğan bebeklerde bile görülebiliyor. Pizza, hamburger, şalgam, kebap ve birçok ürün toplumda hipertansiyonlu sayısını artırıyor” diyor.

Ancak, hipertansiyon, yaygın ve tehlikeli hastalık olmasına rağmen, hastalığın tanı ve tedavisi kolaylıkla yapılabiliyor. Tansiyon aleti ile hastalığın öğrenilebileceğini ifade eden Prof. Dr. Karayaylalı, hastalığın en belirgin özelliğinin ise baş dönmesi, kalpte çarpıntı, göğüs sıkışması, göz kararması, burun kanaması olduğunu söylüyor.

Kendini sağlıklı hisseden herkesin yılda mutlaka bir veya iki kez tansiyonunu ölçtürmesi gerektiğini bildiren Prof. Dr. Karayaylalı, “Normal tansiyon değerleri 120’ye 80 milimetre civa basıncıdır. Halk deyimi ile 12’ye 8 olan değer, 14’e 9’u bulur ve geçerse tehlikeli boyuttadır. 16’ya 10’u bulursa daha ciddi boyuttadır, 18’e 11 ise alarm zilleri çalıyor demektir” uyarısında bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek