İdrar kaçırma hastalık habercisi

İdrar kaçırma hastalık habercisi

Genellikle basit bir sorunmuş gibi gözüken çocuklarda idrar kaçırma problemi böbrek yetmezliği hastalığının veya idrar kesesi problemlerinin habercisi olabileceği belirtiliyor.

KTÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kalyoncuoğlu,”İdrar kaçırma böbrek yetmezliğinin ya da idrar kesesi ile ilgili bir sorunun habercisi olabilir.” dedi.

İdrar kaçırma böbrek yetmezliği habercisi olabilir

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mukaddes Kalyoncuoğlu, çocuklarda idrar kaçırmanın basit bir sorun gibi gözükse de kimi zaman ciddi böbrek yetmezliğinin ya da idrar kesesi ile ilgili bir sorunun habercisi olabileceğini söyledi.

İdrar kaçırma devam ederse hekime başvurulmalı

Prof. Dr. Kalyoncuoğlu yaptığı açıklamada, çocuklarda idrar kaçırma sorununun sık görüldüğünü, gece 4 yaş, gündüz ise 6 yaş üzerinde devam etmesi halinde mutlaka hekime başvurulması gerektiğini belirten Kalyoncuoğlu, şöyle devam etti:

“Aileler sorunu ‘çocuğun teyzesi, dayısı da idrar kaçırırdı’ diyerek, düzeleceğini düşünüp, göz ardı ediyor. Oysa yaş ilerlemesiyle bazı sorunların da ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu rahatsızlığıyla alay edilen çocuk, psikolojik olarak çeşitli tepkiler verebiliyor, içine kapanabiliyor, sıkılgan davranışlar sergileyebiliyor.

Altını ıslatma sorunu böbrek yetmezliğinin ya da idrar kesesi ile ilgili bir sorunun habercisi olabiliyor, araştırılması gerekiyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek