İnmemiş testis kanser ve kısırlık nedeni

Yeni doğan bebeklerde testislerin skrotum adı verilen torbaya inmemesi, kansere ve kısırlığa neden olabiliyor. Bebekleri bekleyen tehlikeler arasında, inmemiş testis konusu önemli bir yer tutuyor.

Ailelerin, çocuklarının testislerinin karın içinden torbaya inmediğini fark etmemeleri ve buna bağlı olarak gerekli cerrahi müdahalenin yapılamaması, beraberinde ciddi sorunları da getiriyor.

Dr. Tansel Kaplancan, inmemiş testislerin kanser ve kısırlık gibi sorunlara yol açtığını belirterek, “Aileler çocuklarının testislerinin inip inmediğini zamanında fark ederek, gerekli önlemi almalıdırlar. Aksi halde kısırlık ve kanserleşme riski çok fazladır.

Zamanında tedavisi (hormonal veya cerrahi ) yapılan çocuklarda dahi bu riskler yok olmaz” diyor. İnmemiş testisi olup ameliyat olanların bile 32-35’li yaşlara kadar kanser riski taşıdıklarının önemini belirten Dr. Tansel Kaplancan, tedavi konusunda şunları söyledi:

Cerrahi ve hormonal tedavi
“Çocuklarda inmemiş testisin tedavisinde 2 türlü yöntem uygulanıyor. İlki cerrahi müdahale, ikincisi ise hormonal tedavi. Cerrahi tedavi için 1-2 yaş ideal zamandır. Hormonal tedaviye ise genellikle 6 aylıktan büyük bebeklerde başlanabilir. Başarı oranları yüzde 60-70 arasında değişir.

Çocukların genital bölgeleri dış görünüş olarak normal gözükse bile, aileler elle muayene yaparak skrotumun içinde testislerin her ikisinin de varlığını hissetmelidirler. Şüphe halinde ise mutlaka ürologa başvurulmalıdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek