Irritable Bağırsak Sendromu

Irritable Bağırsak Sendromu olarak tanımlanan IBS, toplumda yüzde 10’un üzerinde görülen bir rahatsızlıklar bütünüdür.

IBS, yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor

Kramp tarzında karın ağrısı, şişkinlik ve ishal ve/veya kabızlık gibi şikayetler ile kendisini gösteren IBS, genellikle yapılan tetkikler sonucunda herhangi bir organik neden bulunamaması ile netlik kazanır. Bu nedenle, hastaların hekimlere yapacağı ayrıntılı anlatım büyük önem taşır.

İş kaybında ikinci sırada

Gelişmiş toplumlarda daha sık görüldüğüne dair birtakım araştırma sonuçları olsa da, aslında IBS’nin saptanması, toplumdaki hekime başvurma alışkanlığı ile paralellik göstermektedir. Kişiler genellikle bu rahatsızlıklar bütününü kabullenerek yaşamakta ve herhangi bir tedavi almaya yönelmemektedir. Oysa IBS, Amerika’da işe gitmeme sebepleri arasında soğuk algınlığından sonra ikinci sırada yer alan, ciddi iş kaybı ile birlikte sosyal yaşamdan da vazgeçilmesine neden olan bir sendromdur.

Irritable Bağırsak Sendromu’nun tetikleyicileri nelerdir?

Uzun yıllar yapılan araştırmalara rağmen, IBS’nin nedeni tam olarak belirlenememiştir. Psikolojik, fizyolojik etkilere ve beslenme şeklinden kaynaklanan nedenlere bağlı olabileceği düşünülen IBS ile ilgili en sık görülen tetikleyiciler:

– Lifce yetersiz beslenme
– Belirli yiyeceklere karşı hassasiyet (yiyecek intoleransı)
– Stres
– Sigara
– Alkol
– Adet dönemi
– Öğün atlama ve birden aşırı yemek yeme
– Enfeksiyonlar
– Antibiyotik kullanımı ve diğer ilaçlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek