İşyerinde stres romatizma yapıyor

Sakat bırakıcı bir hastalık olmasa da tedavisi uzun süren ve günlük yaşamda büyük sıkıntı yaratan yumuşak doku romatizmasına pek çok faktör etkili olduğunu belirten uzmanlar, bu faktörlerin başında işyeri stresinin geldiğini söylüyor.

Geceleri yeterince uyunmasına karşın sabah yorgun uyanma ve sürekli yorgunluk hissinden dolayı çalışma isteği duymama gibi yakınmaların görüldüğü yumuşak doku romatizması (fibromiyalji), kişiye günlük yaşantısında büyük sıkıntılar yaşatıyor. Özellikle soğuk ve rutubetli havalarda belirtileri daha da artan fibromiyalji, işyerindeki gergin ortamdan tutun, telefonla konuşmaya ve araba kullanmaya dek pek çok nedenden etkileniyor.

Alman Hastanesi fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanlarından Dr. Hilal Yıldız, Türkiye nüfusunun ortalama yüzde 5’inde görülen fibromiyaljiye, kişilerde 20-50 yaş grubu arasında sıkça rastlandığını söyledi. Hastalığın nedeninin tam olarak açıklanamadığını, ancak belirtilere yol açan bozukluğun, merkezi sinir sisteminden kaynaklandığının düşünüldüğünü belirten Dr. Yıldız, konu hakkında şunları anlattı:

“Fibromiyaljide, genetik faktörler oldukça önemlidir. Aile öyküsü olanlarda, fibromiyalji görülme sıklığı daha fazladır. Pek çok faktör hastalığı etkileyebiliyor. Örneğin psikolojik stres, hava değişimleri, soğuk hava veya rutubet, hastalığı büyük ölçüde tetikler. Soğuğa karşı aşırı bir hassasiyet vardır.

Çalışma ortamında iş arkadaşları veya amirlerle olan gerginliklerin de hastanın yakınmalarının artmasına yol açtığı gözlenmektedir. Belli bir pozisyonda uzun süreli çalışma, yazı yazma, araba kullanma, telefonla konuşma, eğilerek çalışma ve ağır kaldırma gibi nedenler de fibromiyalji belirtilerini şiddetlendirebilir.

Egzersiz yapmak önemli

Fibromiyalji şekil bozucu ya da sakat bırakıcı bir hastalık değildir, ancak tedavisi uzun sürebilir. Hastalık ağrı kesici ilaçlar, antidepresanlar, kas gevşeticiler ve uyku düzenleyici ilaçlar kullanılarak tedavi edilebilir. Uzman hekim tarafından uygulanan tetik nokta enjeksiyonları, fibromiyaljide oldukça etkilidir. Özellikle hastalığın şiddetlendiği dönemlerde postürün düzeltilmesi, tekrarlayıcı stres faktörlerini azaltmak, uykuyu değerlendirme ve düzenleme önemlidir. Egzersiz, hastalıkta en önemli tedavi ve korunma yöntemidir.

Özellikle gevşeme egzersizleri, germe egzersizleri, kardiovasküler kondüsyon programı, yürüyüş, yüzme ve bisiklete binme yararlıdır. Hastaların kendilerine ve sağlıklarına daha fazla zaman ayırmalarının yanı sıra yoğun çalışma sırasında sık ara vermeleri de tedavide etkili bir yöntemdir. Fibromiyaljisi olanların, günlük işlerini mümkün olduğu kadar basit şekilde yapmaları da tedaviye yardımcı olacaktır.

Fibromiyalji hastalarındaki belirtiler

– Ağrı
– Yorgunluk
– Sabah yataktan yorgun kalkma
– Uyku bozuklukları
– Uykuda dinlenememe
– Sabah tutukluğu
– Konsantrasyon ve bellek bozukluğu
– Karın ağrısı, ishal, kabızlık
– Sık idrara gitme
– Göz ve ağız kuruluğu
– El ve ayaklarda uyuşma
– Huzursuz bacak sendromu
– Aşırı terleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek