İyi bir makyaj için ipuçları

İyi bir makyaj için ipuçları

İyi bir makyajın en önemli şartının hijyen ve temizlik olduğunu belirten güzellik uzmanları, başarılı makyaj yapmak için dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında önemli bilgiler veriyor.

Almanya’nın Köln kentinde yaşayan stilist ve makyör Özgür Sarıkaya (23), kadınlara akşam yatmadan önce makyajlarını temizlemelerini tavsiye etti. Kalıcı makyaj uzmanı Özgür Sarıkaya, aksi taktirde cildi erken yaşlanacağını belirtti.

İyi bir makyajın püf noktalarını da anlatan Sarıkaya şunları söyledi:

“Kadınlar gece yatmadan önce ciltlerini iyice temizleyip krem sürmeliler. Çünkü gece makyajlı uyuduğunuz takdirde cildiniz hava alamaz. Böylece cildiniz erken yaşlanır.

Ayrıca cildinizde sivilceler, kızarıklıklar olabilir. Birçok kadın rimelleri temizlemeden yatağa gidiyor. Bu kirpiklerin dökülmesine sebebiyet verebilir.

Kaş ve kirpik dökülmesinin en önemli nedeni makyajın temizlenmemesidir. Her üç günde bir maske yapılıp cilde krem sürülse makyaj daha güzel görünür ve doğal durur.”

Makyajın püf noktaları

Sarıkaya, kadınlara iyi bir makyaj için dikkat edilmesi gereken noktaları şu şekilde sıraladı:

– Esmerlere siyah, kahverengi veya yeşil gibi koyu renklerin kullanıldığı makyajlar daha iyi gider.

– Açık tenliler ise vanilya rengi gibi açık renk makyajları tercih etmeliler. İnsanlar makyajlarını kıyafetlerine uygun yapmalılar. Ancak kıyafetten ziyade makyajın ten rengine uygun olması daha önemli. Kahverengi kıyafet giyen biri makyajını yeşil de yapabilir.

– Makyajda göz, dudak yapınızın nasıl olduğu da önemli. Gözleri küçük birine, gözlerine makyaj yapmasını tavsiye etmem. Çünkü gözleri daha küçük görünecektir. Ama iri gözlere makyaj daha iyi gider ve gözleri çekik göstermek mümkündür.

– Kırmızı ruj dolgun dudakları daha iyi ortaya çıkartır. Küçük dudaklılar sade ve parlak ruj sürmeliler.

– Gece makyajı, gündüz makyajına göre daha koyu yapılır. Rimeli gündüz üç kez sürüyorsanız, akşam 5 kez sürebilirsiniz.

– Kaş ve kirpik yüzün çerçevesidir. Son dönemlerde kaş ve kirpiklere kalıcı makyaj yaptıranların sayısı arttı. Kalıcı makyajlarda kimyasal değil doğal ürünler tercih edilmeli.’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek