İyi çocuk yetiştirmek zor değil

Her anne ve baba iyi birer çocuk yetiştirmek için çaba harcar. Kimileri bunu başarırken, kimileri başaramaz. Araştırmalara göre, ailelerin çocuk yetiştirmede yaptıkları en büyük hata, “çocuğu birey olarak görmemek” olduğu ortaya çıktı.

Sevgi, deneyim ve sabır
Ayrıca anne ve babaların, aşırı koruyucu davranmasının, çocuğun görev ve sorumluluk bilinci edinmesini engelleyen en önemli faktörlerden biri olduğu belirtiliyor. Hiç kimsenin iyi bir baba veya iyi bir anne olarak doğmadığı gerçeği kabul edilmeli. Başarılı bir çocuk yetiştirmek için, sevgi, deneyim, sabır ve bilgiyi birleştirmek gerekiyor. Uzmanlar, “Çocuklarda çeşitli düzeylerde gelişen davranış bozuklukları, çocuğun anneden mahrum kalması sonucunda oluşur.

Davranış bozuklukları
Annenin kısmi mahrumiyeti durumunda ise çocuklarda endişe, aşırı sevgi ihtiyacı, güçlü intikam duygusu, suçluluk davranışları, sinir sistemi bozuklukları, davranış ve karakter yapısında bozukluklar görülür. Yetiştirme yurtlarında ya da yatılı okullarda büyüyen çocuklarda da sebepsiz ağlama ve bağırma gibi davranışlar gözlenmektedir. Bu nedenle anne ve babalar, çocuklarıyla iyi zaman geçirmeleri gerekiyor” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek