İyot eksikliği ciddi sorunlara neden oluyor

Kayseri İyot İzleme Komitesi Başkanı Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, yaptığı açıklamada; Kayseri Valiliği, İl Sağlık Müdürlüğü ve Erciyes Üniversitesi işbirliği ile yaklaşık 2.5 yıldır sürdürdükleri araştırmada, Kayseri’nin Türkiye’de ağır iyot yetersizliği görülen illerden biri olduğunu belirtti.

Kayseri’nin coğrafi ve sayısal verilerinin doğru yansıtılması için her bölgeden seçtikleri örnek öğrenciler üzerinde araştırma yaptıklarını belirten Prof. Kurtoğlu, şu bilgileri verdi: “Bugüne dek bin 694 ilköğretim öğrencisi üzerinde guatr ve idrarda iyot taraması yaptık. Evlerde iyotlu tuz kullanılıp kullanılmadığını sorguladık. Araştırma sonuçlarına göre, öğrencilerin idrarlarındaki iyot oranı ortalama 3.84 mikrogram/desilitre çıktı. İnsan vücudunda bu oranın 10’un üzerinde olması lazım.”

Troid, büyümeyi sağlar
İnsan vücudunun çok az miktarda iyota ihtiyaç duymasına rağmen, iyot eksikliğinin ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini söyleyen Prof. Kurtoğlu şu bilgileri verdi: “İyot, vücutta çok az bulunan ve troid hormonlarının salgılanması için gerekli olan bir mineraldir. Troid hormonları ise normal büyüme ve gelişmeyi, beynin normal çalışmasını, sinir sisteminin çalışmasını sağlar, vücut ısısını ve enerjisini kontrol eder.

İyotlu tuz kullanın
Yeterli seviyede iyot alınamadığı zaman troid bezleri işlevlerini yerine getiremez ve bunun sonucunda özellikle çocuklarda guatr, zekâ geriliği, büyüme ve gelişme geriliği, sağırlık, dilsizlik, konuşma bozuklukları, cücelik, kas hastalıkları; gebelikte ise erken doğum, düşük ve ölü doğum gibi birçok ciddi sağlık sorununa yol açabilir. Vücudun ihtiyacı olan iyot, iyotlu tuz kullanımı ile karşılanabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek