Kadınlarda idrar kaçırmanın nedenleri

Kadınlarda idrar kaçırmanın nedenleri

İdrar kaçırmanın stres tipi idrar kaçırma ve aşırı aktif mesane sendromu olmak üzere iki önemli nedeninin olduğunu belirten uzmanlar, bu durumun ciddiye alınması gereken bir sağlık sorunu olduğu ve mutlaka tedavi edilmesi gerektiği uyarısında bulunuyor.

İdrar kaçırmanın iki önemli nedeni vardır. Birinci neden pelvis tabanının ve idrar torbasının anatomik desteğinin zayıflamasına bağlı olarak oluşan stres tipi idrar kaçırmadır.

Stres tipi idrar kaçırmada, hasta öksürüp aksırdığı, zorlandığı zaman istem dışı idrar kaçırmaktadır. Bu durum genellikle çok sayıda doğum yapma, iri bebek doğurma, evde kendi kendine doğum yapma, zor doğum yapma, müdahaleli doğum yapma ya da eğitimli olmayan kişiler tarafından doğurtulma ile ilişkilidir. Ayrıca yaş, menopoz, uzun süren kabızlık, şişmanlık, astım, bronşit gibi akciğer hastalıklarına bağlı olarak da sık görülür.

Ülkemizde doğurganlığın fazla olması nedeniyle istem dışı idrar kaçırmanın büyük bölümünü bu tip idrar kaçırma oluşturmaktadır ve sıklıkla doğurganlık çağındaki genç kadınlarda rastlanmaktadır.

İkincisi neden ise idrar torbası idrarla dolarken nedeni bilinmeyen idrar torbası kası fonksiyon bozukluğuna bağlı olarak oluşan aşırı aktif mesane sendromudur. Bu tip idrar kaçırma, sıklıkla suyla ilgili işlerde ani idrar yapma hissinin oluşması ve tuvalete yetişememe tarzındadır. Bazı hastalarda birinci ve ikinci neden birlikte görülür. Bu tip idrar kaçırmaya mikst (karma) idrar kaçırma denir.

İdrar kaçıran hasta sürekli ped veya bez kullanmakta, kendini evi ile sınırlamakta kaçırma ve koku nedeniyle sosyal ilişkilerini sınırlamaktadır. Bu durum bazen ciddi psikolojik sorunlara yol açmaktadır.

Ülkemizle ilgili yaptığımız araştırmalarda idrar kaçıran kadınların % 80`i bu durumu yaşlanmanın ve çocuk doğurmanın doğal bir sonucu olarak görmektedirler ve bu nedenle hekime başvurmamaktadırlar.

İdrar kaçırma ciddi bir sağlık sorunudur ve mutlaka tedavi edilmelidir.

Çağdaş tıp idrar kaçıran hastaların durumlarına göre çeşitli tedavi seçenekleri sunmaktadır

İdrar kaçırma sorunun tedavi yolları:

– İlaç tedavisi
– Davranış terapisi (İdrar torbası eğitimi)
– Egzersiz (Kegel)
– Vajinal konlarla egzersiz
– Biofeedback yöntemlerle egzersiz
– Fonksiyonel Elektrik Stimülasyon (FES)
– TENS
– Manyetik sandalye (ExMI)
– Peserler
– Botoks
– Ameliyat.

İdrar kaçırması olan hasta şikâyetlerinin ağırlığına bağlı olarak, muayene, klinik değerlendirme (üriner günlük, ped test, stres test) ve ürodinamik incelemelerden sonra tedavi edilmektedir. Hastanın şikâyetleri ciddi değilse ya da aşırı aktif mesane sendromu varsa ameliyat dışı yöntemler ile tedavi edilebilir ve hastalığın ilerlemesi durdurulabilir. Eğer hastanın şikâyetleri ciddiyse, ped kullanıyor ve idrar kaçırma sosyal hayatını etkiliyorsa seçilecek tedavi yöntemi ameliyattır.

Günümüzde lokal anestezi kullanarak küçük bir kesi ile uygulanan ve hastanede kalmayı gerektirmeyen ameliyatlarla uzun dönem başarı oranları % 95`in üzerindedir. Oysa geçmişte yapılan günümüzde terk edilen ameliyatlarda uzun dönem başarı oranı % 30 civarındadır ve maalesef bu gün hastalarımızın bir kısmını da geçmişte bu tip başarısız ameliyat geçirenler oluşturmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek