Kadınların en büyük sorunları

Adet düzensizliği: Günlük yaşamda, iş ve şehir yaşantısında yaşanan stresler, duygusal dönemler, iklim değişiklikleri gibi sosyal nedenlerin yanı sıra, yumurtalık ya da rahim kaynaklı jinekolojik sorunlar da adet düzensizliklerine neden olabilmektedir.

Adet düzensizlikleri, sorunun psikolojik ve fizyolojik nedenleri göz önünde tutularak, çok yönlü değerlendirilmelidir.

Sorunun altında yatabilecek olası kist ve tümörler bakımından yapılacak yeterli değerlendirmeyi takiben, psikolojik ve sosyal destek ile hastaya özgü yaklaşımlar benimsenmeli ve kısa zamanda kalıcı çözümler uygulanmalıdır. Sorunun altında yatabilecek olası kist ve tümörler bakımından yapılacak yeterli değerlendirmeyi takiben, psikolojik ve sosyal destek ile hastaya özgü yaklaşımlar benimsenmeli…

Rahim ağzı yaraları ve kanserleri
Rahim ağzı kanserleri, kadınlar için en tehlikeli kanser türü olarak sayılabilmektedir. Ancak son yıllarda, pap-smear tarama yöntemi ile, artan erken teşhisler sonucu, ileri safha tümör oranı azalabilmektedir. Doğru uygulanan smear tetkikleri ile şüpheli oluşumlar fark edilebilmekte, ardından rahim ağzına yapılan kolposkopi ile oluşumun yeri belirlenerek, gerektiğinde örnek parça alınır. Parça üzerinde yapılan incelemeler sonucunda konulan teşhis kanser ise, ayrıca, bu konuda ihtisaslaşmış jinekolojik onkoloji bölümlerince değerlendirilir.

Erken evrede görülen rahim ağzı oluşumlarının ilerlemesi halinde, rahim ağzı kanserine neden olma olasılığı düşünülerek tedavi uygulanmalıdır. Bu oluşumların tedavisinde lazer ile koterizasyon, cryoterapi gibi modern uygulamalar bulunmaktadır. Tedavi sorunu ortadan kaldıracak yeterlilikte olmalı, rahim ağzını ilerideki gebeliklerde görev yapacak kadar da korumalıdır. Özellikle rahim ağzında oluşabilecek tedavi aşırılığı veya kötü tedavi sonuçları, rahim ağzının yetersizliğine, gebeliklerde önlenemeyen ve tekrarlayan düşüklere neden olabilir.

Yeni bir dönem
Menopoz, kadınlarda adet kanamalarının kalıcı olarak kesilmesi anlamına gelir. Menopoz ile birlikte kadın vücudunda da bazı değişimler başlar. Bu değişimler kadınların menopoz şikâyetleri ile sonuçlanır. Menopoz çoğunlukla bir hastalık gibi yanlış algılanabilmekte ve ihtiyaç duydukları anlayış gösterilmemektedir

Menopoz döneminde jinekolojik kanserlerin ve akciğer, meme, kalınbağırsak kanserlerinin görülme olasılığı da yükselebilir. Bu durum, menopoz dönemi yaşayan kadınların hem jinekoloji hem de diğer alanlardaki uzmanlar tarafından tetkik edilmesi gerektiğinin bir göstergesidir.

İdrar kaçırma
İdrar tutamama olarak bilinen inkontinans, kadınların yaklaşık yarısından fazlasında çeşitli yaşlarda ve çeşitli yoğunluklarda oluşan bir şikâyettir. İnkontinans, hastayı toplumsal yaşamı içinde zor durumda bıraktığından, tıbbi sorunlar yanında sosyal sorunlara da neden olabilmektedir. İdrar kaçırma şikâyeti konusunda uzman hekimlerin yaptığı uygun test ve muayenelerle sebebi bulunarak, tedavi edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek