Kalp hastalığı gençlerde artış gösteriyor

Kolesterol plaklarının duvarlarını zayıflatarak yırtılma eğilimini artıran çeşitli faktörler, genç yaştaki kalp krizlerinin de altında yatan nedenlerdir.

Ülkemizde koroner kalp hastalığı sıklığının artış göstermesinin altında yatan en önemli faktörlerin başında, sigara içme alışkanlığının artması ve sigaraya başlama yaşının giderek daha erken yaşlara inmesi geliyor.

Kalp krizine neden olabilir

Kalp krizinin nasıl oluştuğunu, damar sertliğinin ne olduğunu ve nasıl oluştuğunu, koroner kalp hastalığı riskini artıran faktörlerin neler olduğunu, kalp hastalıklarının ülkemizdeki durumunu ve artışın muhtemel nedenlerini anlatan Alman Hastanesi’nden Doç. Dr. Bahadır Dağdeviren, gençlerde giderek artan kalp hastalığı sıklığı hakkında bilgiler verdi:

“Damar duvarında kolesterol yüklü plaklar 20’li yaşlardan itibaren gelişmektedir. Henüz damar içerisinde kan akımını bozmayan ve bir darlık yapmayan bu kolesterol plakları aniden yırtıldığında, kanın pıhtılaşmasına sebep olarak damarı tıkar ve kalp krizine sebep olmaktadır.”

Çevresel faktörler

Doç. Dr. Bahadır Dağdeviren, açıklamalarına şöyle devam etti:
“Kolesterol plaklarının duvarlarını zayıflatarak yırtılma eğilimini artıran çeşitli faktörler, genç yaştaki kalp krizlerinin de altında yatan nedenlerdir.

Sigara içimi, uyarıcı ilaçlar ve yoğun kafeinli içecekler, narkotik uyuşturucular, doğum kontrol hapları, düzensiz ve haftada, ayda bir yapılan zorlayıcı sportif faaliyetler, aşırı stres, uykusuzluk ve yorgunluk, ailesel yatkınlık, gençlerde damar duvarlarındaki kolesterol plaklarının cidarını zayıflatarak yırtılmasına yani kalp krizine yol açabilecek faktörlerdir.

Tüm bu risk faktörlerinin yanı sıra bugün için henüz tam olarak tanımlanmamış diğer bazı faktörler de kalp krizi riskini artırıyor olabilir. Değişik çevresel faktörlerin nasıl kalp krizine yol açabileceğine tarihsel bir örnek, 1900’lü yılların başında dinamit fabrikalarından emekli olan işçilerin emekli olduktan kısa süre sonra kalp krizi geçirdiklerinin tespit edilmesidir.

Dinamit fabrikalarında işlenen trinitrin maddesinin kalp damarlarını genişlettiği, uzun yıllar trinitrine maruz kalan işçilerin bu ortamdan uzaklaşıldığında trinitrin yoksunluğu sonucu kalp damarlarının aniden büzülmesiyle kalp krizi geçirdikleri gösterilmiştir. Bu beklenmedik kalp krizleri sayesinde, trinitrinin kalp damarlarını genişlettiği görülerek, günümüzde de kalp hastalarının halen kullanmakta olduğu trinitrin hapları keşfedilmiştir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek