Kalp krizi anında derin nefesler alıp öksürün

Kalp sorunu yaşayanların en büyük korkularından biri, kriz anının yalnızken gelmesidir. Bozuk kalp atışları ve baygınlık hissi ile kendini belli eden kalp krizine yakalanmak üzere olduğunu düşünenler için bir dizi tavsiyemiz var…

Kalp krizine yalnız başınayken de yakalanabilirsiniz. Yardım olmaksızın, normal kalp atışı bozulan ve baygınlık hisseden bir insanın, bilincini yitirmeden önce sadece 10 saniyesi vardır. Bu durumda kalan şahıslar, kendilerine, devamlı ve şiddetli bir şekilde öksürerek yardımcı olabilirler.

Derin nefes alıp, öksürün

Her öksürükten önce derin bir nefes alınmalı ve öksürük sanki göğüs derinliğinden balgam çıkartmak istercesine derin ve uzun olmalıdır. Derin nefes alma ve öksürük, yardım gelene kadar ya da kalp normal ritmine geri dönene kadar, durmaksızın her 2 saniyede bir olacak şekilde devam etmelidir.

Derin nefes alma, akciğerlere oksijen ulaştırır, öksürük ise kalbi sıkıştırarak kanın dolaşımını sürdürür. Kalp üzerindeki sıkıştırma hareketi aynı zamanda kalbin normal ritmine dönmesine de yardımcı olur. Bu şekilde, kalp krizi geçiren kişi kendisini bir hastaneye ulaştırabilir.

Çarpıntı yaşıyorsanız dikkat

Bazen nedensiz yere kalbimiz fırlayacak gibi atmaya başlar, buna “çarpıntı” ya da medical olarak “PAT (paroksismal atriyal taşikardi)” diyoruz.

Genelde ilaç tedavisi gerektirir ama bu sağlanıncaya kadar yapılacak en iyi şey, kadınların doğum sırasında yaptıkları ıkınma hareketi vardır ya işte onu yapmaktır. Yani nefes al, tüm nefesi karnına doğru it. Sinirsel bir uyarı ile geçici, hatta bazen kalıcı olarak durumu düzeltir.

“Kalp krizi anında derin nefesler alıp öksürün” için bir cevap

  1. kalpkrizi carpintisi kalpdurmasi kotu uykudan ve uyutmiyan oksurukten oolur damar tikanikligini saymazsak dunyada oksuruge hala care bulunamiyor tip yerinde sayiyor cozum yok bir balgam cikarici ilac yok surplarla milleti kanidriyorlar inceltirmi kalin balgami oksurugu kolaylastirimis ama yok etme yok tip olmadiginadan millet kendi bitkiseli ilaclara vuruyor cok yazik coook yazik allah hastlara sifa care sabir versin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek