Kalp krizi sonrası yapılması gerekenler

Günümüzde stres, ekonomik sorunlar ve daha birçok sebepten kaynaklanan kalp sorunları insanların kalp krizi geçirmesine kadar gidebiliyor. Uzmanlar, her ne sebeple olursa olsun kalp krizi geçirmiş kişilere, bir daha aynı tehlike ile karşılaşmamak için bir dizi tavsiyede bulunuyor.

İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Deniz Güzelsoy’un verdiği bilgilere göre, kalp krizi geçirmiş kişilerin yapması gerekenler şunlar…

– Kalp krizi geçirmiş olan bir kişi, korunma önlemleri almalı.
– Tedavide kullanılan ilaçları devamlı kullanmalı.
– Tedaviye ek olarak diğer alternatifleri araştırmalıdır.

Hastayı bilgilendirerek; düzenli bir yaşam sürmesi temin edilerek düzeltilebilir faktörlerin sağlanması gerekir. Genetik faktörler düzeltilemiyor, ama kolesterol, kilo, tansiyon, şeker gibi düzeltilebilir faktörler tedavi edilebiliyor.

Ömür boyu koruma…

Genelde kalp krizi geçiren kişiye anjiyo yapılarak, damarların durumuna göre tedavi şekli belirleniyor. Bu tedaviler balon, ameliyat veya ilaç tedavisi olarak uygulanıyor. Fakat tetkik amaçlı olarak da anjiyo yapılabilir ve ileride doğacak herhangi bir durum için tedbir alınabilir.

Hasta kalp krizi sonrası göğsünde hiç ağrı hissetmiyorsa, sadece ilaç tedavisi yeterli gelebilir. Artık kalbi koruma ömür boyu sürecektir. Özellikle şeker kolesterol problemi varsa bunlar, en düşük düzeyde tutulmalıdır. Kolesterol tansiyon düşürücü ilaçların düzenli ve devamlı kullanılması, riski azaltıyor.

Düzenli olarak aspirin için

Kalp krizi geçirmiş kişilerin koruyucu olarak günde bir tane düzenli olarak (100-200 mg’lık) aspirin almalarında da büyük yarar var.

Aspirin alımı, sağlıklı kişilerin bile kalbini koruması açısından önemlidir. Kadınlarda menopoz sonrası, erkeklerde 40 yaş sonrası olabilir, hatta daha genç yaşlarda düzenli aspirin alımı kalbi koruyucu olarak büyük önem taşır. Özellikle bağırsakta eriyen aspirinin tercih edilmesi, mide korunması açısından da gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek