Kalp krizine karşı erken uyarı sistemi

Bilim adamları kalp krizine karşı önceden uyaran bir sistem geliştirmek için teknolojinin son ürünü mikro teknolojiden yararlandılar. Sistem kalp hasara uğradığında kana karışan proteinlerin seviyesindeki değişikliklerin ölçülmesi yoluyla işliyor. Bu da direğe benzeyen küçük yapılar kullanılarak yapılıyor.

İsviçre’deki Basel Üniversitesi’nden araştırmacılar direğin bir kolunun üst yüzeyini gösterge proteinlerini bir araya getiren antikorlarla kapladılar.

Krizin seviyesi proteinlere bağlı
Kalp kasında bulunan, kreatinin kinaz ve miyoglobin adındaki bu proteinler kalp dokularında bir hasar meydana gelmesinin ardından kana karışıyor. Yoğunlukları ne kadar yüksek olursa kalp krizi de o kadar ağır oluyor. Bu teknik sayesinde çok sayıda protein aynı anda veya belli bir zaman dilimi içinde gözlenebiliyor. Protein seviyelerini ölçmenin bundan başa yolları da mevcut. Ancak radyoaktif işaretlerin kullanımını gerektiren bu yöntemler zaman alıyor ve anında sonuç elde edilemiyor.

Dr. Christoph Gerber bu teknolojinin devasa olanaklar sunduğunu, ancak hastalarda kullanılmadan önce daha fazla geliştirilmesi gerektiğini belirterek “Şu anda kullanılan standartlara bakıldığında bizim yöntemimiz daha hızlı teşhis sunuyor. Ancak, araştırmada sunulan sensörlerin hassaslığı tıbbi açıdan olması gereken düzeyde değil” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek