Kan şekeri kontrolü

Kan şekeri kontrolü

Kan şekeri, düşük olduğunda sorun olsa da özellikle yüksek olduğunda ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

Kan şekerinin düşük olması da yüksek olması da sağlık sorunlarına neden olabilir. Fakat genellikle kan şekeri yüksekliği kan şekerinin düşük olmasından daha önemli bir sağlık sorunudur.

Uzmanlar birkaç basit adımla kan şekerini kontrol etmenin mümkün olduğunu belirtiyor. İşte kan şekerini kontrol etme ipuçları…

Kan şekerinizi ölçün

Kan şekeri ölçüm aletleri, vücudunuzun hangi yiyeceklere ne şekilde tepki verdiğini öğrenebilmeniz açısından oldukça pratiktir. Sıklıkla bu değerleri kontrol ederseniz, beslenme düzeninizi de ona göre ayarlayabilme şansınız olacaktır.

Bir tutam tarçın

Cornell Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre tarçın insülin hassasiyetini artırıcı bir etkiye sahip. Böylece vücudunuzun da kan şekerini kontrol etmek için daha az çaba harcaması gerekecek.

Çekirdek çıtlayın

Massachusetts Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre kabak çekirdeği ve ayçiçeği çekirdeği magnezyum açısından oldukça zengin. Magnezyum ise insülin direncini ortadan kaldıran bir özelliğe sahiptir. Bu çekirdekler hormon seviyelerinin dengelenmesinde etkili olan linoleik asit açısından da zengindir.

Aşırıya kaçmadan spor yapın

Düzenli spor kan şekerinin dengesini sabit tutar. Ama ayarında olan spor çünkü aşırısı ise kan şekeriniz için olumsuz olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek