Kan şekerinizi ölçtürün

Eğer çok fazla susuyor, sık sık idrara çıkıyor ve nedensiz yere kilo veriyorsanız, kan şekerinizi ölçtürme vaktiniz gelmiş demektir.

Şeker hastalığı (diyabetes mellitus) son yıllarda ülkemizde ve Batı ülkelerinde büyük artış gösteriyor. Bu hastalığın en tipik belirtileri olan sık idrara çıkma, aşırı su içme ihtiyacı ve nedensiz kilo kaybı, vücudunuzda tehlike çanları çaldığını gösteriyor.

Özel Balat Hastanesi’nden İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ömer Hersek, kronik kan şekeri yüksekliğinin gözlerde, böbreklerde, sinirlerde, kalpte ve kan damar sisteminde çeşitli komplikasyonlara yol açtığını belirtiyor. Körlüğe kadar ağırlaşabilen göz hastalığı, böbrek yetmezliği, ayak yaraları ve kol, bacak kesilmesi gibi rahatsızlıklara yol açabilen bu hastalık, cinsel fonksiyon bozukluklarına da neden olabiliyor. Dr. Hersek, ülkemizde de son yıllarda özellikle kadınlarda görülen kilo artışının ve hareketsiz bir yaşam tarzının bu hastalığı tetikleyen en önemli nedenlerin başında geldiğini söylüyor. Buna göre, yaşam tarzında yapılacak değişiklikler diyabet gelişimini önlüyor ya da yavaşlatabiliyor.

Daha hareketli olmak, Akdeniz tipi diyet (sebzeden zengin, zeytinyağı ağırlıklı yemek; hamur işlerinden ve etten uzak durmak) uygulamak ve 45 yaşından sonra üç yılda bir açlık kan şekerine baktırmak hastalığın teshiş ve tedavisi açısından büyük önem taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek