Kanser belirtileri ve kanser hastalığının nedenleri

Kanser hastalığının ileri dö­nemlerinde hastalığın vücuttaki etkisi, yapısı bozuk bir hücre yumağı yalnız kit­le belirtilerinde kalmayıp, tüm organizmayı etkileyen etkenlere ve belirtilere dönüşmektedir. Nitekim kanserden ölüm, kanse­rin başlangıcı olan kitlenin mekanik özelliklerinden çok daha fazla, bu dokunun ve başka bölgelere sıçrayan odakların toksik salgılarının tüm vücut metabolik dengesini bozmasıyla olmaktadır.

Bu nedenle kanserde ilk belirtiler kitlenin varlığı ve hemen komşuluğu ile ilgili başlayabileceği gibi; bu odaktan uzak bir sıçrama odağındaki belirti veya vücudun genel bir rahatsızlığı – tepkisi (halsizlik, iştah kaybı, kilo kaybı, ateş) gibi de ortaya çıkabilir.
Belirtilerin belli doku türlerine özgü olanlarını o dokulara gö­re sıralanması izleme kolaylığı sağlayacaktır.

Deri kanserleri

Daha önceden varolan bir ben veya deri ka­barıklığının renk değiştirmesi, koyulaşması, kaşınmaya başla­ması, büyümesi veya basit bir tahriş sonucu sık kanaması, buradaki hücrelerin yapısındaki bir değişikliğe işarettir.

Yumuşak doku tümörleri

Bölgesel kabarıklık veya tümörün olduğu bölgedeki sinirlere karşı nedeniyle o bölgede veya bağ­lantılı olduğu sinir ağına uygun bölgelerde, ağrı, duyu bozuklu­ğu belirtileri görülebilir.

Kemik tümörleri

Bölgesel şişlik ve ağrı en önde gelen belir­tidir.
Beyin tümörleri

Beyinin yerleştiği bölgesindeki işleve gö­re çok farklı belirtiler verecektir. Denge bozukluğu, kulak çın­laması, sara nöbeti belirtileri gibi. Ancak beyindeki omurilik sıvısı kanallarının tümör baskısı nedeniyle tıkanması beyin içi basıncının artmasına ve baş ağrısı, görme bozukluğu, bulantı, kusma gibi şikâyetlere yol açar.

Larenks kanserleri

15 günü aşan ses kısıklığı, ses telleri böl­gesindeki tümörlerin ilk belirtisidir.

Sindirim sistemi tümörleri

Özellikle katı gıdalarda yutma güçlüğü yemek borusunda bir daralmayı düşündürür ki, bu or­ganın tümörüne bağlı olabilir. Hazım güçlüğü, sık kusma, ka­rında veya bele vuran ağrı, mide kanserindeki en sık habercilerdir. Yine bu bulgular ve bunların yanında kişinin gı­da rejimini değiştirmemesine rağmen dışkılama düzeninin bo­zulması, peklik veya sürgünün başlaması, dışkıda kan görülmesi ise bağırsak kanserinin belirtileri arasındadır. Mikrobik bir nedene bağlanamayan ve safrakesesi taşı sap­tanamayan sarılıklar ise, pankreas tümörlerini düşündürür.

Akciğer tümörü

Bugün için erkeklerdeki en sık tür olan ak­ciğer kanserinde ise kısa sürede tedavi edilemeyen öksürük, balgamla birlikte kan izleri, daha sık sırtta, kürek kemiği çevre­sinde olmak üzere göğüs duvarının herhangi bir bölgesindeki ağrı, araştırılması gereken belirtilerdir.

İdrar yolları tümörleri

İdrar renginin kirli pembeye dönme­si veya doğrudan kan görülmesi ilk önce böbrek taşını düşün­dürür; ancak idrar yollarında bir tümöre de bağlı olabilir. Böbrek tümörleri ise uzun süre belirtisiz, sinsi olarak gelişir, ancak bel boşluğunda şişlik ve ağrı ile ortaya çıkabilir. Testislerde ağrı, sertlik ise bu organların kanserini düşündürmelidir. İdrarda zor­luk, çatallaşma, prostat büyümesinin belirtisidir ki, bu büyüme­lerin bir kısmı da kötü huylu olabilir.

Kadın genital tümörleri

Kadınlarda âdetlerin dışındaki dö­nemdeki kanamalar rahim ağzı tümörlerinin en sık görülen belirtisidir. Diğer genital organ tümörleri ise âdetlerde düzen bozukluğu, karında şişlik veya ağrı ile kendilerini gösterebilirler.

Meme tümörü

Meme kanseri ise kadınlardaki en sık görü­len türdür. Daha çok ağrısız bir sert kitle ilk bulgudur. Ancak meme başından kanlı akıntı, meme başının içeri doğru çekil­mesi, koltuk altı bezlerinin şişmesi de ilk işaret olabilir.

Lenfomalar

Lenf bezlerinin kanserinde lenf bezlerinin şiş­mesi, genel ateş, kansızlık, halsizlik ilk bulgulardır. Kan kan­serlerinde aynı bulgular yanında, izah edilemeyen çürükler, diş eti, burun kanamaları ilk bulgular olabilir.

Yukarıda olayın başladığı doku ve vücut bölgelerine göre sı­raladığımız belirtiler yerine bazı vakalarda tümörün sıçradığı odaklardaki belirtiler ön plana geçebilir. Bunlar arasında, bir çarpma olmadan meydana gelen kırıklar, hareket kusurları, his kusurları (kol, bacakta yanma hissi gibi), felçler ilk belirti şek­linde ortaya çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek