Kanser tedavisi çalışmalarında olumlu gelişme

Kök hücreleri bulunan kanserlerin bilim adamları tarafından üretilen aşılarla önümüzdeki günlerde tedavi edilebilir hale geleceğini ifade eden uzmanlar, böylece dünyada her yıl yaklaşık 5 milyon kişinin hayatını kaybetmesine neden olan kanserin tedavisi için atılan adımlar olumlu sonuçlar vermeye başladığını belirtti.

Hücresel Tedavi ve Rejeneratif Tıp Derneği ve Sağlık Bakanlığı Kök Hücre ve Kemik İliği Nakli Bilim Komisyonu Başkanı, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman İlhan, birçok multi miyelom hastasının, yanlış yönlendirildiğini söyledi.

Multi miyelom çoğu kez sinsi bir şekilde başlayan, genellikle yavaş ilerleyen bir tür kan kanseridir. Hasta yanlış yönlendirilince, hematoloji yerine fizik tedavi ve ortopediye gittiğini belirten Prof. İlhan “Bu hastalara maalesef tanı konmuyor. Bazı hastalarımız da böbrekleri bozuk olduğu için nörolojiye gidiyor. Oysaki bu hastalık kemik iliğinde başlıyor, kanda ve kemikte bozukluklara yol açıyor. Biz bu hastalığın erken tanısının koyulmasını ve tedavisini anlatıyoruz. Bu hastalığa erken tanı olmadığı zaman tedaviye cevap vermeyen böbrek yetmezliği ve kemik kırıkları oluşur” dedi.

Çernobil ve Fukuşima tetikliyor

Multi miyelomu Çernobil’de ve Japonya’da radyasyonun tetiklediğini dile getiren Prof. Dr. İlhan, Türkiye’de ise bunu, tarımda kullanılan gereksiz maddelerle parazit mücadelesinde kullanılan ilaçların etkilediğini söyledi. Her dokuda bir kök hücrenin bulunduğunu bildiren İlhan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kan kanserinin de bir kök hücresi var. Biz bu kök hücrenin kanserleştiğini gördük. Bilim dünyası artık bu tip kanserlerin kök hücresi olduğu ortaya çıkardı. 18 kanserin kök hücresi tespit edildi, bunlar araştırma safhasında. Bu artık tamamen hastalığa neden olan kök hücreyi bulup tedavi yapacağız anlamına geliyor.

Fransa’da yapılacak olan Kanser Kök Hücresi Araştırma Toplantısına gidiyorum. Önümüzdeki günlerde artık Türkiye’de de tamamen tedavi yapar hale geleceğiz. Örnek akciğer kanseri, beyin kanseri, mide kanseri, bağırsak kanseri. Biz diyoruz ki bu kansere yol açan kök hücreyi bulabilirsek, buna yönelik aşı yapabiliriz. Bakanlık da bu konuda büyük bir destek sağlıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek