Karın bölgesi yağları kanser yapıyor

Uzmanlar, özellikle karın bölgesinde biriken yağların ve bu yağlar sonucu oluşan kiloların kalp ve şeker hastalıkları riskini artırdığını, bu durumun da kansere yakalanma tehlikesini artırdığını belirtiyor.

Göbekli erkeklerin kalp ve şeker hastalığına yakalanma riskinin daha yüksek olduğu bildirildi. Özellikle de erkeklerin karın bölgesinde biriken kilolar yani göbek, kalp ve şeker hastalıkları riskini artırıyor, kansere yakalanma tehlikesi yaratıyor.

Kalp ve şekere dikkat!

Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, erkeklerin fazla kilolarının karın bölgesinde biriktiğini, bu yüzden “göbekli” erkeklerin kalp ve şeker hastalığına yakalanma riskinin yüksek olduğunu bildirerek, şu bilgileri verdi:

Merkezi şişmanlık tehlike

“Sağlıklı olmanın temel şartı, çeşitli ve dengeli gıdalarla beslenmek ve kilo almaktan kaçınmaktır. Diyet denildiğinde akla hemen kadınlar geliyor, oysa günümüzde şişmanlık sadece kadınlar için değil erkekler için de sorun.

Erkeklerin kiloları belirli bir bölgede toplanması da sağlık açısından önemli risk oluşturuyor. Erkeklerin kilosunun karın bölgesinde birikmesi, merkezi şişmanlık olarak bilinir. Bu kişiler çoğunlukla ‘elma’ şekilli olarak adlandırılır.

Karın bölgesinde fazla kilolu olmak, yani göbekli olmak da kalp ve şeker hastalıkları riskini artırır. Ayrıca kansere yakalanma tehlikesi de yaratabilir.

Aşırı kilo, eklemleri de fazla zorlayarak sağlık sorunlarının artmasına neden olur. Bu yüzden erkeklerin de kadınlar kadar beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir.

Dengeli gıdalar alınmalı

Fazla yağlı gıda tüketmek kilo artışına neden olur. Yemeklerin karbonhidrat, protein, yağ ve lif açısından dengeli olmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

Dengeli beslenme, sağlıklı yaşam sürmek kadar kalp hastalığı ve kanser riskini azaltmak için de önemlidir. Karın bölgesinde biriken kilolar, kalp ve şeker hastalıkları riskini artırıyor, kansere yakalanma tehlikesi yaratıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek