Karpal Tünel sendromu ve tedavi şekli

El bileğinin aşırı kullanılması sonucu ortaya çıkan Karpal Tünel Sendromu, bazı metabolik hastalıklarda da ikincil olarak görülebilir.

Diyabet, hipotroidizm, akromegali, romatoid artrit ve gut hastalarının, Karpal Tünel Sendromuna olan yatkınlıkları bilinir. Karpal Tünel Sendromunda görülen belirtiler ile kireçlenme, boyun fıtığı gibi hastalıklarda görülen belirtiler benzerlik gösterir. Ancak boyun MRI ve ENMG tetkikleri ile hastalığın teşhisi kesinleşir.

Elin fonksiyonları

Median sinir, el bileğinin iç tarafından ele doğru uzanan bir sinirdir. El bileğinde toplu halde bulunan sinir, avuç içi ve parmaklara doğru dallanır. Bu sinir, elin fonksiyonlarını yerine getirebilmesinde oldukça önemli bir görevdedir. Hastalığın tedavisinde en önemli basamak, el bileğinin dinlendirilmesidir.

Hastalığa neden olan etkenler tespit edilebildi ise, nedenden uzak durmak, uzak durulamıyorsa bir süre ara vermek, hastalığın daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacaktır. Eğer çalışmak zorundaysanız hekiminiz hastalığın ilk dönemlerinde bileğinizi sıkı tutacak bandaj, bileklik ya da atel benzeri ürünleri kullanmanızı tavsiye edebilir.

El egzersizleri yapılır

Hastalığın durumuna göre bileklik, atel kullanımı ve bandajlara ek olarak ilaç tedavisi de uygulanır. Hastalığın erken dönemlerinde el bileği egzersizleri, ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlarla belirtiler hafifletilmeye, hastalık tedavi edilmeye çalışılır.

Ancak bazı Karpal Tünel Sendromu vakalarında bu uygulamalar yetersiz kalmaktadır. Bu uygulamalara ek olarak, daha ilerlemiş durumlarda bileğe kortizon uygulamaları da yapılır. En son başvurulan yöntem, cerrahi girişimle sinirin serbestleştirilmesidir.

Lokal veya genel anestezi altında, mikroskop kullanılarak el bileğinden avuç içine doğru yapılan 1-2 santimlik bir kesiyle, sinirin üstündeki band kesilerek, sinirin sıkışması ortadan kaldırılır. Bu yöntem kalıcı bir rahatlamaya neden olur.

Ameliyat sonrası 3-5 gün el bileği istirahatını takiben, hasta normal yaşantısına döner.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek