Katı yağlardan uzak durun

Damar sertliği ve buna bağlı hastalıkların gelişmesinde, yemeklerle alınan katı yağların ve yağsı bir madde olan kolesterolün rolü çok büyüktür. Bu yüzden günlük yiyeceklerimizde kullandığımız katı yağları mümkün olduğunca azaltmalı, yerine sıvı yağ kullanımını tercih etmeliyiz.

Katı yağlar deyince oda sıcaklığında sıvı halde bulunmayan yağlar anlaşılmalıdır. Katı yağlara tıp dilinde doymuş yağlar da denilmektedir. Tereyağı katı yağlara iyi bir örnektir.

Kırmızı et denilen koyun, kuzu ve sığır etleri katı yağlar içerir. Tavuk etinin derisi ve beyaz olmayan bölümleri de katı yağdan zengindir. Sütte ve sütten yapılan yiyeceklerde değişen miktarda katı yağ bulunur.

Yüksek kolesterol

Bazı yiyecekler de çok miktarda kolesterol içerirler; yumurta sarısı, beyin, böbrek, karaciğer gibi. Bu yiyecekler kandaki kolesterol miktarlarının artmasına yol açar. Yüksek kolesterol ise damar sertliği ve kalp krizi riskini artıran önemli etkenlerden biridir.

Doymamış yağlar en iyisi

Öte yandan “doymamış yağ” denilen ve oda sıcaklığında sıvı halde bulunan ayçiçeği yağı, mısırözü yağı gibi yağlar kandaki kolesterol miktarlarını azaltırlar. Zeytinyağı da bir doymamış yağ türüdür. Katı yağlar yerine doymamış (sıvı) yağların kullanılması ve kolesterol içerdiği bilinen yiyeceklerden kaçınılması kan kolesterolünü belirli ölçüde düşürmeye devam eder.

Uzmanlardan öneriler

– Tavuk etinin beyazına ve doymamış yağlar içerdiği bilinen balık etine yemeklerinizde daha çok yer verin. Kuzu ve koyun eti yerine yağsız dana etini tercih edin.

– Sıcak ve soğuk yemeklerde sıvı yağ kullanın. Günlük yağ kullanımınızın yarısı zeytinyağı, yarısı da ayçiçeği veya mısırözü yağı gibi çok doymamış yağlardan oluşmalıdır.

– Yağsız süt ve süt ürünlerini tercih edin. En az yağ içeren peynir, çökelek ve sert, yağsız beyaz peynirdir. Kaşar peyniri ve krem peynirler bol miktarda katı yağ ve kolesterol içerir. Kaymak ise içinde katı yağ ve kolesterolün en fazla bulunduğu besinlerden biridir. Çikolatada fazla kolesterol içerir.

– Katı yağ içeren bir besin, kolesterol içermezse bile kalp hastalığı riskini artırıcı etkiye sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek