Kaygılarınız çocuğunuzu takıntılı ve kaygılı yapıyor

Uzmanlar, takıntı ve yüksek kaygı yaşayan anne-babaların çocuklarında bulunan takıntıların obsesif kompülsif kişilik bozukluğuna dönüşme riskinin arttığını belirtiyorlar.

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk, Ergen ve Erişkin Psikiyatrisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Yankı Yazgan, obsesyonu tekrarlayıcı, rahatsız edici, önlenmesi zor, istenmeyen, gerginlik ve endişe yaratan düşünce olarak tanımlarken, kompülsiyonu ise bu düşüncelerden doğan gerginliği azaltmak amaçlı yapılan eylemler olarak açıkladı.

Yazgan, en sık görülen obsesyonların, kirlenme, bulaşma korkusu, kendine ya da sevilene zarar gelmesi, zarar verme korkusu, en sık kompülsiyonların ise yıkanma ve tekrar tekrar yapma, kontrol etme olduğunu vurguladı.

Obsesif kompülsif bozukluklarının başlangıç yaşı 11-12

Yazgan, obsesif kompülsif bozuklukların gençlerin kişilik özelliklerini gereksiz mükemmeliyetçilik yönünde etkileyebileceğini ve depresyon sebebi olabileceğini söyledi. Obsesif kompülsif bozukluğun erken başlangıçlı formunun ortalama başlangıç yaşının 11-12 olduğunu belirten Yazgan, cinsiyete göre görülme oranının ise kızlara oranla erkeklerde daha fazla olduğunu söyledi.

Yazgan, “Konsantrasyon bozukluğu, okula gitmek istememe, diğer çocuklardan fiziki olarak uzak durmaya çalışmak gibi dolaylı belirtilerle ortaya çıkan obsesif kompülsif bozukluk, çocukların yüzde 62’sinde depresyon, yüzde 38’inde ise fobiler ve tik bozukluklarını ortaya çıkarır” dedi.

Çocuklarda korkuların egemenliği var

Çocuklarda 4 yaşın altında ‘doğuştan korkuların’, 4 yaşın üstünde ise, ‘yaşantısal öğrenilmiş korkuların’ egemen olduğunu vurgulayan Yazgan, takıntıların küçük çocukların normal gelişim süreci içerisinde en yoğun 2 ile 4 yaş arasında görüldüğünü kaydetti.

Yazgan, şunları söyledi: “Yeni ve yabancıya alışmak ile eski ve bildikten kopmamak arasında kalmanın ürünü olan obsesif-kompülsif davranışlar hem normal, hem de anormal koşullarda kaygı ve korku giderici rol oynar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek