Kendi kendine check-up nasıl yapılır?

Amerikan Fitness Magazin dergisinin üniversitelerdeki birçok uzmana danışarak oluşturduğu sağlık testi sayesinde kendi kendinize check-up yapabileceksiniz.

Ev ortamında kendi kendinize yapacağınız küçük testler ile sağlıklı olup olmadığınızı anlamanız mümkün. İşte kendi kendinize check-up yapmak için izlemeniz gereken adımlar…

Esnekliğinizi test edin

Aşağı doğru eğilerek ayak parmaklarınıza dokunmaya çalışın. Eğer dokunabiliyorsanız her şey yolunda demektir. Ancak ayak bileğinizden aşağı gidemiyorsanız günlük egzersizlerinizi artırmalısınız.

Adet döngünüzü kontrol edin

Adetlerinizin başlangıç ve bitiş günlerini not edin. Uzmanlar sağlıklı döngünün 21-35 gün arasında olduğunu söylüyor. Bundan daha uzun veya daha kısa aralıklarda ise doktorunuza başvurun.

Vücudunuzdaki benleri sayın

Amerikan Dermatoloji Derneği 50’den fazla benin cilt kanseri riskine işaret ettiğini söylüyor.

Kollarınızı kontrol edin

Kollarınızın arkasına dokunun. Eğer yumrular hissediyorsanız Omega-3 asidinden yeteri kadar tüketemiyorsunuz demektir. Diyetinizi yeniden gözden geçirip yağlı balıklara ağırlık verin.

Diz testi

Ayaklarınız omuzlarınızın hizasında dik durun ve iki dizinizi sırayla bükün. Eğer dizleriniz içe doğru bükülüyorlarsa egzersiz yaşarken sakatlanmaya daha meyillisiniz.

Liseden sonra aldığınız kiloları hesaplayın

Amerikan Kanser Araştırmaları Enstitüsü’ne göre 5 kilodan fazla aldıysanız kansere yakalanma riskiniz artmış olabilir.

Kahvaltıdan önce toksik yağlarınızı takip edin

Kahvaltı etmeden önce sırt üstü yere uzanın ve karnınızı gerin. Eğer düz ise sağlıklısınız. Eğer değilse, vücudunuzda toksik yağ oluştuğu anlamına gelebilir. Bu yağlar, organların çevresini sararak kanser, diyabet ve kalp rahatsızlığı gibi hastalıkların önünü açıyor.

Belinizi ölçün

Uzmanlara göre bel ölçünüz kadınlarda 81, erkeklerde 91 santimetreden kalınsa kalp rahatsızlığı riskiniz yüksek demektir.

Başınızın ağrıma sıklığı nedir?

Eğer sık sık başınız ağrıyorsa duygusal yükünüz fazla demektir. Bu, bağışıklık sisteminizi zayıflatmanın yanı sıra kalp rahatsızlığı riskinizi de artırabilir.

Göz kapağıyla alerji testi

Alt göz kapağınızı aşağı doğru çekin ve içeriye bakın. Eğer parke taşını andıran küçük yumrulara rastlıyorsanız alerjik olabilirsiniz.

Ateş – Tiroid ilişkisi

Sabah uyandığınızda ateşinizi ölçün. Eğer 37 derecenin altındaysa tiroid probleminiz olabilir.

Nefes alıp verişinizi kontrol edin

Eğer sinüsleriniz tıkalı ise ve rahat nefes alamıyorsanız alerjiniz ya da sinüzitiniz var demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek