Kilo almadan sigara nasıl bırakılır?

Kilo almadan sigara nasıl bırakılır?

Kilo almak, sigarayı bırakmak isteyip de bunu yapamayanların en büyük bahanesidir. Oysa kilo almadan da sigarayı bırakmak mümkün…

Sigarayı bırakmak istiyor ama kilo alma korkusuyla bir türlü cesaret edemiyorsanız sigara bırakma sonrası kilo almamak için uzmanların önerilerine kulak vermekte yarar var.

İşin sırrı, eski alışkanlıklardan bir an önce kurtulmakta. İlk olarak, yemek yeme alışkanlığının değişmesi, gerekiyor. Amerikan Kalp Vakfı’nın yayınında, sigarayı bıraktıktan sonra kilo almanın nedenleri ve çözüm önerileri şöyle:

Sigara bırakma sonrası yemek düzeninize dikkat edin

Sigara içenler, çoğu zaman zevk alacakları yeni bir sigara yakabilmek için hızla yemek yer ve hemen arkasından keyif sigaralarını tüttürürler. Sigarayı bıraktıklarında da hızlı yemek yeme alışkanlıklarını sürdürürler. Ana yemeklerini herkesten önce bitirip, ikinci tabağa ya da tatlıya saldırırlar.

Yemeği porsiyonlara ayırarak yemeğe başlayın. Tencerede kalan yemeği, gözünüzün erişemeyeceği kadar uzağa koyun. Yemek yeme hızınızı azaltacak yöntemler bulun. Yemeğinizi bitirir bitirmez sofradan kalkıp, masadan uzakta bir şeyler için. Yüksek kalorili tatlı yerine düşük kalorili meyve yemeyi tercih edin. Yemeğinizi bitirir bitirmez dişlerinizi fırçalayın ve yemek faslına son verin.

Sigaranın yerini tutacak bir meşgale bulun

Sigarayı bıraktıktan sonra tiryakiler sigaranın yerini tutacak yeni bir şeyler arar.

Her zaman yanınızda şekersiz ciklet veya yapay tatlandırıcı, kullanılmış nane şekeri bulundurun. Bunlar, sigara krizine girdiğinizde yardımınıza koşacaktır. Ellerinizin de oyalanması gerekiyor. Bu nedenle, yiyecekle ilgisi olmayan, ama sizi meşgul edecek oyuncaklar bulmaya çalışın. Evde çaba harcayarak hazırlayacağınız, kalorisi düşük yiyeceklerle meşgul olun. Örneğin, kabuklarının soyulması gereken meyvelerle kendinize kocaman bir tabak meyve salatası hazırlayabilirsiniz..

Sigara bırakma sonrası kuruyemişlere yönelmeyin

Sigarayı bırakanlar, dinlenirken çoğu zaman kuruyemiş türü yiyeceklere yönelir.

Kuruyemiş türü yiyecekler birer yağ deposudur ve cilt problemlerine yol açarlar. Bunun yerine, el becerilerinizi geliştirecek işler yaratabilirsiniz. Sigara yerine düşük kalorili yiyecekleri tercih edin ve çevrenizde yüksek kalorili besin bulundurmayın. Yemek yeme ihtiyacını başka bir faaliyetle değiştirmeye çalışın. Örneğin, yemek saatinde alışverişe çıkın.

Sigara içilen ortamlardan uzak durun

Kahve molaları, arkadaş toplantıları sigaranın yoğun kullanıldığı yerlerdir. Buralarda sigarayla baş etmek zordur. Bu durumda, sigara içmemek için aşırı yemek yenilir.

Sizi kışkırtacak bu gibi ortamlardan mümkün olduğu kadar uzak durmaya çalışın. Kahve molası yerine gazete veya dergi okuyun. Kısa yürüyüşler yapın. Bu, hem sizi bu tür ortamlardan uzak tutar, hem de formda kalmanızı sağlar. Sigarayla birlikte almaktan hoşlandığınız içeceklerden kaçının. Çay, kahve ve kolaya bir sınırlama getirin. Alkol alırken bir kadehten fazlasını almamaya dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek