Kıskançlıkla baş etme yolları

İlişkiye yönelen tehdide tepki olan kıskançlığın ölçüsü kaçtığında, yan etkileri ağırdır. Acı, bitkinlik, imajın sarsılmasından korkma… Uzmanlar, kendisi ya da eşi kıskanç olanlar için bir rehber hazırladı. İşte size kıskançlıkla baş etmeniz için birbirinden önemli ipuçları:

Çiftlere bazen hayatı zehir eden, ayrılmalarına bile yol açan kıskançlık duygusuyla başa çıkmak, aslında hiç de kolay sayılmaz. Uzun zaman ve emek isteyen bir mücadele olabilir. Eğer kıskançlığınızın çocukluğunuzda yaşadıklarınızdan kaynaklandığını düşünüyorsanız, psikologa başvurmanızda yarar var.

Çocukluğunuzla ilgili bağlantı kuramıyorsanız, o zaman şu noktaları gözden geçirmek faydalı olabilir:
Kıskançlığınızın gerçekçi olup olmadığını gözden geçirin. Onu neden kıskandığınızı düşünün. Gerçekten ilişkinize yönelik bir tehdit söz konusu mu? Sizin tavırlarınız ilişkinizi kötüleşmesine neden mi? Kendi kendinize telkin yapın.

Kıskançlık belirtileri hissettiğinizde; partnerinizin sizi sevdiğini, size bağlı olduğunu ve size saygı duyduğunu hatırlayın. Kendi kendinize, sevilmeye layık, hoş bir insan olduğunuzu ve ters giden bir şeylerin olmadığını ifade edin. Partnerinizden güvence isteyin. Kıskançlıkla başa çıkmanın iyi bir yolu da partnerinizden güvence istemek.

Eğer göz açtırmıyorsa…
– Olaya farklı bir açıdan yaklaşmaya çalışın.
– Kıskançlığın aşkın belirtisi olduğunu anımsayın.
– Hemen savunmaya geçmektense, onu anlamaya çalışın.
– Belirli davranışlarınızın partnerinizin sizi kıskanmasına neden olduğunu biliyorsanız, bu davranışlarınızı değiştirmek için çaba harcayın. Verdiğiniz sözleri tutun, yapamayacağınız sözler vermeyin.
– Onun güvenini kazanın. Ona, onu ne kadar sevdiğinizi söylemek için her fırsatı değerlendirin. Onu neden sevdiğinizi anlatın.
– İltifat edin, gelecek hayallerinizi paylaşın.
– Davranışlarınızı gözden geçirin.
– Yine sonuç yoksa birlikte psikoloğa gidin.

“Kıskançlıkla baş etme yolları” için 5 cevap

  1. nişanlımı her kadından aşırı derecede kıskanıyorum. onu çok sevdiğim için başka bir kadınla arkadaş gibi konuşmasına dahi dayanamıyorum. bu gibi durumlarda kendimi yorgun bitkin hissediyorum ve ayrıca bu durum bana çok ama çok acı veriyor, ne yapmalıyım?

  2. henüz iki aylık evliyim ilk başlarda herşey güzeldi sonra ne oldu bilmiyorum kocamı aşırı şekilde kıskanmaya başladım hareketli bir geçmişi olmuş bunu biliyorum ona güveniyorumda ama kafamdan birtürlü atamıyorum o kızlardan hala hayatında olan varmı diye normal arkadaş olarak görüşüyor dahi olsa dayanamıyorum telefonunda birsürü kız ismi var ve içimde hep bir merak kim onlar hala neden hayatındalar silmesini istedim yapamam dedi kocam beni sevmiyor mu artık ?

  3. yase bence eşin seni çok seviyo hele ki bunu yeni evliyken yazdıysan. belli ki eşin yakışıklı ve bakımlı biridir dolayısıyla herkes tarafından sevilmek ve beğenelilmek ister ama bu demek değildir ki eşin seni aldatıyo veya aldatacak. onu aşırı derece kıskandığını asla belli etme çünkü erkekler buna bayılırlar kıskanılmak onların hoşuna gidiyo ama dediğim gibi kıskandığını belli etme ki ilerde onun eline bi koz olarak geçmesin yoksa en ufak bi tartışmada içini acıtmak için seni kıskandıracaktır. yapacağın tek şey rehberdeki isimlerin seni rahatsız ettiğini söylemektir ya da senin gibi düşünmesi için ” ya ben de aynı şeyi yaparsam ne düşünürsün” diye sakin sakin konuş emin ol işe yaricaktır. unutma kıskandığını belli etme sakın. anlayışlı ve sakin olmayı dene…

  4. selcan bu senin için de geçerli. bir de aşırı kıskanç insanlar özgüvenini kaybetmiş insanlardır. yani bu tür insanlar kendilerini yorgun hayattan bezmiş mutsuz ve en önemlisi çirkin hissederler. etrafte biçok güzel kızlar var ya onlara bakarsa, ya eski kız arkadaşlarıyla görüşüyorsa mantığı kesinlikle yanlıştır. erkekler öyle varlıklardır ki kadınlara karşı doyumsuzdurlar. birçok kızı sever ve onlarla cinsellik bile yaşarlar ama belli bi yaşa geldiklerinde bunlardan tamamen uzaklaşır bu sefer evlenmek için uygun, anneleri gibi şefkat gösteren bi eş ararlar. çünkü zaten o yaşa kadar yapmaları gereken bütün çapkınlıkları ayrılıkları hatta aldatmaları ve hatta cinselliği yaşamışlardır. ne mutlu size ki milyonlarca kadın arasında sizi uygun bulup ebedi bir eş olarak seçti.onlar artık belli bi süre sonra özüne dönüp bi hayat arkadaşı çocuklarının anasını beklerler. bulduktan sonra da ve hele ki çocuk doğduktan sonra sorumluluklarının farkına varıp mükemmel bi eş ve baba olma çabasına girerler. eveeeeeeet bundan sonrası size kalmış arkadaşlar. eşinizi yanınızda istiyosanız eşiniz işten döndükten sonra onları gülerek karşılayın. onları sevdiğinizi gerekirse her saat söyleyin anne gibi şefkat gösterin evlat gibi büyütün. dırdırı unutun yoksa kaçarlar. temiz olun. erkekler ağzı, koltukaltı ve genital bölgesi kokan kadınlardan iğrenir ve hatta boşanmak için sebep gösterilen en hassas üç maddedir. dinimizde bile bu üç madde için boşanmak caizdir. bakımlı olun. aranızdaki sorunları karşılıklı sakin bi şekilde konuşarak halledin. ve en önemlisi yatak ilişkilerinizde onları memnun edin orda bile sevginizi gösterin. unutulmamalı ki erkekler cinsellik için vardır. onları her konuda memnun ettikten sonra neden aldatsınlar ki.unutmayın artık ipler elinizde onları kaçırtmayın. bu kadar………

  5. kizarkadasimi cok seviyorum,ama muthiste kiskancim,twitterde herhangi bir erkek arkadas eklediginde veya onla konustugunda deliriyorum.bana hersey acik gormuyormusun,oku iyice diyor,ama maalesef o an ki sinirim,ofkemi kontrol edemeyip erkek tarafina,kufretmeme yol aciyor,beni sevdigini biliyorum,cunku anca seven insan yurt disinda olmasina ragmen 2 yil bekleyip delice gibi hala asiktir…nasil bu ofkemi kiskancligimi giderecegimi bilemiyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek