Kistler kadınları tehdit ediyor

PKO (Polikistik Over) kadında yumurtalıkların etrafında çok sayıda kist oluşumu anlamına gelen bir terimdir. POKS, Polikistik Over Sendromu ise yumurtalıklarda çok sayıda kist olması ile gelişen ve aşırı kilo artışı, kıllanma gibi çeşitli bulgularla kadında ortaya çıkan bir hastalıktır.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Engin Oral, şu bilgileri verdi:
“Her kadında, yumurtalıklarının etrafında çok sayıda kist oluşabilir. Ancak, her kadın için bu durum tehlike içermez. Fakat tüylenmede artış, kilo alma, adet gecikmeleri, sivilcelenme, gebe kalamama veya zor gebe kalma gibi bulgulara neden olan Polikistik Over, sendrom haline dönüşmüştür.”

İleriki yaşta sorun oluyor
Polikistik Over Sendromu olan kadınlarda yaşamlarının ileriki yaşlarında kalp ve tip 2 diyabete bağlı ölümlerde 3 kat artış söz konusu. Teorik olarak PKO ile PKOS birbirinden farklı kavramlar olmakla birlikte, gerçekte bu iki kavram sıkça birbirine karışmaktadır.

Kadınlarda yüzde 6 oranında Polikistik Over Sendromu’na rastlanırken, üreme çağındaki kadınların yüzde 20’sinde görülmektedir. Ultrasonda görülebilen PKO, kadında yumurtalıkların iç hacminin artışı, yumurtalıkların normalden daha büyük olması, yumurtalığın çevresinde 10 mm’nin altında 10’dan fazla kist oluşumu ile tanımlanmaktadır.”

“Kistler kadınları tehdit ediyor” için 2 cevap

  1. Adet olurken kasıklarımda ağrı saplanmaları oluyo adım bile atmama engel teşkil edecek bir ağrı.kasıklarımı bastırdığımda özellikle orta ve sağ tarafımda acıma oluşuyo.Sol tarafım normal diyebilirim.Adetim düzenli ama az oluyor.Kist olabilir mi acaba?Ne yapmam gerekir biran önce doktora gidicek olmam dışında.Teşekkürler…

  2. polikstikover astasıyım gebe kalamadım klomen kullandım ne yapmamız lazım gebe kalmak çin yada oluşturdugu şeyleri yok etmek için ayrıntılı bilgi verirseniz çok sevinirim teşekkürler boy169 kilo67 kilom nasıl zayıflasamı acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek