Kivinin yararları

Kivinin yararları

Kivinin yararlarını araştıran bilim adamları, içerdiği yüksek miktarda C vitamini nedeniyle kivinin birçok yararının olduğunu tespit ettiler.

Kivinin yararları

Anayurdu Çin olan kivinin bir tanesinin sahip olduğu C vitamini, bir insanın alması gereken günlük C vitamini ihtiyacından bile fazladır.

Amerika’da bu harika meyve üzerinde yapılan araştırmalar, kivinin birçok derdin dermanı olduğunu ortaya çıkardı.

Çocukların dengeli büyümeyi ve gelişmeyi başarabilmeleri için yüksek oranda vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. İyi dengelenmiş vitamince zengin bir diyet vücudun sağlıklı gelişiminin en iyi garantisidir.

Sağlıklı vücuda sahip olabilmemizin en önemli şartlarından birisi bağırsaklardan düzgün geçişlerdir. Bu beslenmemiz sonucu ortaya çıkan zararlı maddelerin vücuttan atılabilmesini kolaylaştırır.

Kivi DNA’yı da koruyor

Bitkisel besin araştırma dünyasında, kivi meyvesi insan hücrelerinin çekirdeğindeki DNA’yı zarardan koruma yeteneğinden dolayı araştırmacıları büyülemiştir.

Astıma karşı koruma kivi gibi C vitamini yönünden zengin meyveyi yemek ıslık çalar gibi konuşma türündeki astımla ilgili solunumsal belirtilere karşı önemli bir koruyucu etki sunmaktadır.

Aspirine kan inceltici bir alternatif Kivi aspirinin kardiyovasküler sağlık korumasında leziz bir kan inceltici alternatifi yaparak kan pıhtılaşması riskini önemli bir şekilde düşürmekte ve kanınızdaki yağ miktarını azaltmaktadır.

Vitamin deposu kivinin yararları

– Kolesterol seviyesini düşürür,

– Karaciğeri çalıştırır, kanı temizler,

– Kadınlarda göğüs kanserini önler,

– Grip ve soğuk algınlığının çabuk atlatılmasını sağlar,

– Kan basıncını ayarlar, tansiyonu düşürür,

– Vücudun direncini artırır,

– Sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığı önler,

– Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Kivi buzdolabında saklanmalı

Kivi tahmin edildiğinin aksine tropikal değil subtropikal bir meyvedir. Bu yüzden buzdolabında saklanması gerekir.

Kivinin çabuk olgunlaşmasını istiyorsanız kapalı bir plastik çantada içerisinde bir elma, armut ya da muzla saklayın. Bu meyveler kivinin ve avokadonun çabuk olgunlaşmasını sağlayan etilen gazı salgılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek