KOAH hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?

Uzmanlar, sigara tiryakisi olan ve öksürük ile balgamdan yakınan insanların yüzde 20’sinin Kronik Obstrüktif Akciğer Hastası (KOAH) olduğunu söyledi.

Erciyes Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Büyükoğlan, KOAH’a karşı insanları bilinçlendirmek için test yaptıklarını ifade etti.

Dünya KOAH Günü nedeniyle Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi girişinde ücretsiz solunum fonksiyon testi yapıldı. Kuyruğun oluştuğu hastane girişinde test yaptıranlar KOAH hastası olup olmadıklarını öğrendi.

Yrd. Doç. Dr. Büyükoğlan, “KOAH, halk arasında ‘müzmin bronşit’ ya da ‘kronik bronşit’ olarak bilinen, nefes darlığına veya öksürüğe neden olan bir hastalıktır. Ülkemizde ve tüm dünyada KOAH’ın yaygın olduğunu açıklayabilmek için ücretsiz solunum fonksiyon testi yapıyoruz. Testi 2002 yılından beri düzenliyoruz. Bugün yaklaşık 500 kişiye testi uyguladık. Solunum fonksiyon testlerini yaptıran insanlar KOAH olup olmadıklarını öğrenebiliyor. Ayrıca normal insanların akciğer kapasitesini de ölçüyoruz” dedi.

Türkiye’de 5 milyon KOAH’lı var

Yrd. Doç. Dr. Hakan Büyükoğlan, Türkiye’de 5 milyon kişinin KOAH olduğunu kaydetti. Yrd. Doç. Dr. Büyükoğlan, “Özellikle sigara içme oranının ve hava kirliliğinin fazla olduğu yerleşim yerlerinde bu hastalığın görülme sıklığı artıyor. Kayseri’nin de havası kirli olduğu için burada görülme sıklığı biraz fazla. Hepsinden önemlisi bu hastalığı tetikleyen sigaradır. Sigara içenlerin yüzde 50’ye yakını kronik bronşitten, öksürük ve balgamdan yakınır. Yüzde 20’si ise, KOAH dediğimiz hastalığa yakalanmıştır” diye konuştu.

Yrd. Doç. Dr. Hakan Büyükoğlan, Türkiye’de sigaraya bağlı hastalıklar için yıllık 25 milyar YTL harcandığını hatırlattı. Yrd. Doç. Dr. Büyükoğlan, “Türkiye’nin ekonomik durumu göz önüne alındığında bütçemizin 5’te 1’lik bir kısmını hastalık için harcıyoruz” diyerek, sözlerini tamamladı.

KOAH nedir?

KOAH bir akciğer hastalığıdır. Hava yolları akciğerlere hava taşır. Hava yolları bir ağacın dalları gibi uca doğru gittikçe küçülür. Her bir ince dalın sonunda minik baloncuklara benzer çok sayıda hava kesesi vardır.

Sağlıklı kişilerde bütün hava yolları açık ve temizdir. Her bir minik hava kesesi havayla dolar. Daha sonra hava çabucak dışarı çıkar.

Sizde KOAH varsa, akciğerlerinizde sorun var demektir.

1. Hava yollarının içi daralır. Daha az hava girer, çünkü;

– Hava yollarının duvarları kalınlaşır ve şişer

– Etrafındaki küçük kaslar hava yollarını sıkıştırır

– Hava yollarında öksürükle çıkardığınız balgam oluşur

2. Minik hava keseleri boşalamaz ve akciğerlerinizi aşırı doluymuş gibi hissedersiniz

Doktorunuz akciğerinizle ilgili sorunlarınızı anlamanıza yardım edebilir.

Doktorlar, KOAH’ ı iyileştiremezler ama şikâyetlerinizin azalmasına yardımcı olabilir ve akciğerinizdeki zedelenmeyi yavaşlatabilirler.

Doktorunuzun dediklerini yaparsanız;

– Nefes darlığınızın azaldığını hissedeceksiniz

– Daha az öksüreceksiniz

– Daha güçlü olacaksınız ve daha rahat gezebileceksiniz

– Kendinizi daha iyi hissedeceksiniz

Siz ve aileniz KOAH’ a karşı neler yapabilirsiniz?

1. Sigarayı bırakın.

2. Bütün ilaçlarınızı doktorunuzun söylediği şekilde kullanın. Yılda en az iki kez genel kontrol için doktorunuza gidin. Grip aşısı olup olamayacağınızı sorun.

3. Nefes alıp vermeniz kötüleştiğinde, hemen hastaneye veya doktora gidin

4. Evin havasını temiz tutun. Nefes alıp vermenizi zorlaştıran duman gibi şeylerden uzak durun.

5. Vücudunuzu dinç tutun. Yürüyün düzenli egzersiz yapın ve sağlıklı gıdalar yiyin.

6. KOAH ‘ ınız ağır ise, nefesinizden olabildiğince yararlanın. Evde hayatı mümkün olduğunca kolaylaştırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek