Kokain beyin hücrelerini öldürüyor

Gençlerimizi tehdit eden kokainin beyin üzerindeki etkisi kanıtlandı. Mutluluk zehiri beyindeki sinir hücrelerini öldürüyor. Kokainin, beynin mutluluk ve motivasyonla ilgili bölgelerini değiştirdiği, düzenli kullanıldığı takdirde bu bölgelerin işlevinin azaldığı ve sinir hücrelerinin öldüğü açıklandı.

Gençler arasında hafif olduğu söylenerek, sahte bir şekilde temize çıkarılmaya çalışılan kokainin kirli yüzü artık bilimsel olarak da kanıtlanmış oldu. Son çalışmalar, kokainin beyinde geri dönüşü olmayan hasarlara yol açtığını, hücre sistemini öldürdüğünü gösteriyor.

American Journal of Psychiatry dergisinde yayınlanan habere göre, Michigan Üniversitesi’nde görevli bilim adamı Karley Little ve ekibi, kokain bağımlısı 35 kişinin öldükten sonra beyinlerini incelediler.

Mutluluk ve motivasyonla ilgili bölgelerde olması gerekenden çok daha az dopamin maddesi tespit eden bilim adamları, dopaminin azalmasına neden olan sinir sistemindeki mekanizmaların, denekler yaşarken aktif olarak çalıştığını ortaya çıkardılar.

Etki mekanizması
Dopamin maddesi, insanlarda sinir hücreleri tarafından, oyun kazanma ya da öpüşme gibi olumlu duygularla bağlantılı olarak salgılanıyor.

Bu gözlemlere dayanarak kokainin nasıl etki ettiğini açıklamaya çalışan bilim adamları, kokainin, beyindeki dopamin miktarının kısa süreli artmasını sağladığını kaydettiler.

Sinir hücrelerinin buna tepki olarak dopamin üretimini azalttığını belirten bilim adamları, bunun da, kokain bağımlısının tekrar uyuşturucuya ihtiyaç duymasına neden olduğunu söylediler.

Bilim adamları ayrıca, dopamin üreten hücrelerin kokain alımıyla öldüğünü tahmin ediyorlar. Bu nedenle, bağımlılıktan kurtulan bir kişinin beyninin tekrar eskisi gibi dopamin üretip üretemeyeceği bilinmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek