Kolesterolü doğal yollarla düşürün

Birçok ciddi hastalığa neden olan kötü kolesterolü düşürebilmek için yaşam ve beslenme tarzına dikkat ederek, sebzelerin şifasından yararlanın.

Göğüs ağrısı, kalp krizi, damar tıkanıklığı, yüksek tansiyon, böbrek yetmezliği gibi ciddi hastalıklara yol açan kötü kolesterolün kontrol altına alınması hayati önem taşıyor. Bunu başarabilmek için, ilaç tedavisinin kesinlikle ihmal edilmemesi gerekiyor. Ancak, doğal yollardan yararlanmak, yaşam ve beslenme tarzına dikkat etmek de bazen yeterli olabilir.

Klasik tedaviye ek
Örneğin, kereviz, enginar, domates kötü huylu kolesterolü düşürürken, her türlü kahve ve çikolata tüketimi yükselmesine neden oluyor. Enginar hem kolesterolü hem de trigliseridi düşürüyor. Kereviz ve enginar, aynı zamanda karaciğer dostudur. Enginarda bulunan linoleic asit, daha fazla kolesterolün safra asidine dönüşmesini ve vücuttan atılmasını sağlıyor. Ancak, kereviz kürü, 10 günden fazla kullanıldığında tansiyonu yükseltebiliyor. Özellikle yüksek tansiyon hastaları doktoruna danışmadan kereviz kürünü uygulamamalıdır. Ciddi kolesterol hastaları da bu kürleri, klasik tedaviye ek olarak uygulayabilir.

Kereviz kürü
Dikkatlice soyulmuş ve ince dilimlenmiş 300-350 gr kerevizi (1 porsiyon), 1.5 su bardağı kaynayan suya atıp tencerenin kapağı kapalı olarak, 6-7 dakika hafif ateşte pişirilmelidir. Öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce aç karnına, kerevizler suyu ile birlikte yenilmelidir (tuz, yağ, baharat karıştırılmadan). Üç ay boyunca, haftada üç defa birer porsiyon tüketilmelidir. Kereviz suyu hazırlamak için ise, 300-350 gr ince dilimlenmiş kerevizi kaynamakta olan yarım litre suda, tencerenin kapağı kapalı olarak, 7 dakika pişirilmelidir. Öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce aç karnına içmek faydalıdır (gün boyu da içilebilir, tuz, yağ, baharat karıştırılmadan).

Enginar kürü
Bir defalık kullanım için 1 adet orta boy enginarın en dış yapraklarını çıkartın. Alt yapraklarının hepsini, kaynamakta olan 3- 3.5 su bardağı suyun içine atın. Tencerenin kapağı kapalı olarak, hafif ateşte 5 dakika haşlayın. Soğuduktan sonra süzüp suyunu için (aç veya tok karnına içilebilir). Bir ay boyunca, haftada 2-3 gün için. Sonra gerekirse, haftada 1 kez daha içilebilir.

Domates kürü
Domates kürü için kullanılacak domateslerin hidrid veya transgen tohumdan elde edilmemiş ve kesinlikle hormonsuz olması gerekiyor. 1 ay süreyle, gün aşırı 1 bardak domates suyu içmek, kolesterolün düşürülmesinde etkili oluyor.

Kolesterol nedir?
Doç. Dr. Tekin Akpolat’ın verdiği bilgilere göre; kolesterol yaşam için gerekli olan, mum kıvamında yağımsı bir maddedir.

Kolesterol; beyin, sinirler, kalp, bağırsaklar, kaslar, karaciğer başta olmak üzere tüm vücutta yaygın olarak bulunur. Vücut, kolesterolü kullanarak hormon (kortizon, seks hormonu), D vitamini ve yağları sindiren safra asitlerini üretir. Bu işlemler için kanda çok az miktarda kolesterol bulunması yeterlidir. Eğer kanda fazla miktarda kolesterol varsa bu kan damarlarında birikir ve kan damarlarının sertleşmesine, daralmasına (arteriyoskleroz) yol açar.

Arteriyosklerozda damar duvarında biriken tek madde kolesterol değildir; akyuvarlar, kan pıhtısı, kalsiyum gibi maddeler de birikir. Toplumda arteriyoskleroz için damar sertliği, damar kireçlenmesi gibi ifadeler de kullanılmaktadır. Damarlar tüm vücutta yaygın olarak bulunur ve kalp, beyin, böbrek gibi organlara kan taşıyarak bu organların görev yapmasını sağlar. Kolesterol hangi organın damarında birikirse o organa ait hastalıklar ortaya çıkar.

“Kolesterolü doğal yollarla düşürün” için bir cevap

  1. Sayın hocalarımıza teşekkür ederiz.
    Ancak,3 adet ceviz içini,1 bardak sıcak suda 8-10 saat demledikden sonra sabeh aç olarak bu suyu içme ve cevizleri de zarını soyarak yemek,kötü koleştrolü düşürmektedir.İlaç da kullanarak,ceviz suyu ile,631 olan kolestrolü 230″a düşürdüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek