Kolon kanseri metastaz tedavisi

İlerlemiş kanser için uygulanan tedaviler yeni tanı konmuş kanser için uygulanan tedavilerle büyük oranda aynı olmakla birlikte daha agresif tedavilerdir ve aşağıda sıraladıklarımızı kapsar:

Yinelediği ya da metastaz yaptığı bölgedeki kanserin çıkarılma­sı için ameliyat. Bu ameliyat lokalize olabileceği gibi, karaciğer ya da diğer organlarda metastaz varsa geniş çaplı bir girişim de olabilir.
Kanserin kontrol altına alınıp frenlenmesi amacıyla radyasyon ve/veya kemoterapi; bu, özellikle ameliyat olanağı yoksa geçer­lidir.

Diğer teknikler arasında; tümörlerin dondurulması (kriyo cerra­hi), mikrodalgayla yakılması ya da kanser sınırları tam olarak belli alandaysa bu bölgenin tedavisine yönelik diğer yöntemler yer alır.

Ameliyat

Yineleyen kolorektal kanser ameliyatının başarılı olması, tıpkı ta­nısı yeni konmuş kolorektal kanser ameliyatlarında olduğu gibi, kanserin yerine, hangi organları ilgilendirdiğine ve kanserin nüksettiği alanlarda ne kadar yayıldığına bağlıdır.

Anastomoz (kesilen iki doku ucunun birleştirildiği yer) alanında yineleyen kanserin alınması için ameliyata başvurulabilir. Ameliyata en çok karaciğer metastazlarının çıkarılması için başvurulur. Bu yak­laşımın izlenmesi karaciğerdeki tümörlerin sayısına ve yerine ve kan­serin bedenin diğer bölümlerine de sıçrayıp sıçramadığına bağlıdır.

Karaciğer Metastaz

Karaciğer ameliyatından önce, hekimin kanserin tam olarak nerele­re sıçramış olduğunu bilebilmesi için dikkatli bir değerlendirme yapıl­ması gereklidir. Ameliyat tekniklerindeki ilerlemeler deneyimli cerrah­ların karaciğerden birden fazla sayıda tümörü çıkarabilmesine olanak veriyor (öte yandan birden fazla tümör varsa ameliyat sonuçları o ka­dar iyi olmuyor).

Kullanılan teknikler arasında tümörün çıkarılması (rezeksiyon) ve radyofrekans ablasyon (RFA) ile bazı tümörlerin yok edilmesi bulunuyor. Bu ikinci işlemde mikrodalga fırında tereyağ erit­meye benzer bir biçimde karaciğerdeki bazı tümörler eritilebilmektedir.

RFA tekniğinde, ultrasonografi ya da (BT) bilgisayarlı tomografi gi­bi bir görüntüleme tekniği yardımıyla yönlendirilen bir elektrod küçük bir keşi içinden karaciğerdeki tümörün içine yerleştirilir. Daha sonra bir radyofrekans akımı tümör dokusunu ısıtır ve eritir, aynı anda da bazı ufak kan damarlarını kapatır. Bu işlem bir majör ameliyat sırasın­da da yapılabilir, lokal anestezi kullanılarak ayakta tedavi kapsamın­da da yapılabilir.

En çok 5 cm ve daha küçük çaptaki tümörler için et­kilidir. Bu yöntem bazen metastaz görülen başka bölgelerde de uygu­lanmakla birlikte daha çok karaciğerde kullanılmaktadır. Genel ola­rak metastaz yapan ya da yineleyen kanserler için RFA kullanımı kri-yo cerrahi (tümörleri dondurma) işleminin yerini almış durumdadır.

Ameliyattan elde edilecek sonucun daha iyi olması için ameliyat öncesi veya sonrası kemoterapi verilebilir. Öte yandan ameliyat ve kemoterapinin bir arada en iyi nasıl uygulanacağı henüz saptanmış değildir.

Akciğer Kanseri Metastaz

Akciğerdeki metastazlar ya da yumurtalıklar gibi diğer bölgelerde­ki tümörler için de ameliyata başvurulabilir. Bu durumda da hekimin kanserin ne kadar yayıldığını tam olarak bilebilmesi için dikkatli bir değerlendirme yapılması gerekir. Başka bölgelerde de kanser varsa bir organdaki kanseri çıkarmanın nadiren yardımı olur.

“Kolon kanseri metastaz tedavisi” için 5 cevap

  1. merhaba, öncelikle verdiğiniz bilgiler için sonsuz teşekkürler. biz ümitsiz hasta yakınlarına ümit ışığı oluyosunuz. benim annemde kolon kanseri teşhisiyle yaklaşık 1 sene önce ameliyat oldu. akabinde 3 hafta sonra kemoterapisi başlatıldı ve 6 ay (2 haftada bir) fufa kemoterapi gördü. herşey çok iyiydi ve rutin 3 aylık kontrol şekline dönmüştü durumumuz. 3 ay sonrasında gittik ve şok olduk adeta, hastalık metastaz yapmış hem de yaygın bi şekilde(karaciğer üzeri ve karın zarında), ameliyat şansımız olmadığı, kemoterapi başlayacağı söylendi ve durumumuz tahmin edin yıkık bi haldeyiz. hatayı nerde yaptık bilmiyorum. sorum şu acaba RFA tekniğinin bize bir faydası olur mu? tedavimiz Ankara Abd.Yurtaslan Onkolojide sürüyo, burda bu yöntem var mıdır? Neolur bize yardım edin. Çok çaresiziz.

  2. merhabalar. babam 1 sene önce kolon kanseri oldu ve tedavi oldu. ancak karaciğere metastaz yapmış ve dağınık tümörler var. kemoterapi görüyor. radyonüklit tedavinin çok başarılı yöntem olduğunu duydum. babam için uygun olur mu acaba. bilgi verir misiniz. teşekkürler. allah herkese şifalar versin.

  3. merhaba.annem 10 yıllık meme kanserı tedavılerı senede bır olmak uzere devam edıyordu.safra kesesı sıkayetıyle doktora gıttık karacıgerde bırden fazla tumor oldugu soylendı.pet bt emar falan derken kalın bagırsagın baslangıcına yerlesmıs yenı bır tumorle karsılastık.sok olduk.karacıgere yogun metestaz var.sımdı kolonoskopı ve endoskopı yapıldı parca patolojıye yollandı.aılenın tek cocuguyum.varım yogum annem ne olur yardım edın.kotu dusunmek ıstemıyorum.bılgı verırsenız cok sevınırım

  4. yaklaşık 2 yıldır kolon kanseri olan annem astım koah şeker tansiyon anemi pıhtı atması kardiyak gibi sorunları var ancak ameliyat riskli deniliyor ameliyat olmaz ise tıkanma sonucu dışkı ağza gelmesi ile kötü sonuçların olacağını söylüyorlar değerli hocalarımızada sorduğumuzda ameliyatı bulunduğu değil dışarda bir özel hastanede yapabileceklerini söylüyorlar. ameliyat riski ve sonrası entübe olması olasılığında halk arasında boğazına hortum atarak yaşam destek ünitesi yada reanimasyon yoğun bakım üstü yoğun bakımı nasıl olur ve ne kadar devam edebilir bu durumda özel hastanede kalış süresi ve maliyeti ne olur . allahım yardımcımız olsun bu konuda yardım ve yönlendirmelerinizi hoca ve hastane anlamında ankarada neresidir. okuyan herkese teşekkürler.

  5. kız kardeşim şubat 2013 kolon kanseri oldu bağırsağında 70 cm kadar aldırdı karaciğere metastas yapmış bu yaklaşık 6 ay kemoterapi aldı ama sonuçlarda kötü hücreler maalesef direnç göstermiş eylülde aklllı ilaca başlandı bilginiz var mı ne kadar iyi olcaak allah bütün haslara şifa versin bu kanser illetine kimseyi düşürmesin çok acı anlatılamaz kadar acı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek