Köpekteki bakteriler ishal ediyor

Köpekteki bakteriler ishal ediyor

Hayvansal gıdalarla yapılan mamalar, köpekler için sorun yaratmasa da taşıdığı ‘salmonella’ bakterisi nedeniyle 12 ila 72 saat içinde insanda ateş, karın ağrısı ve ishale yol açabilir.

Parmaklardan geçiyor

Peki, köpeğinizin yediği mama sizin vücudunuza nasıl geçiyor? Muhtemelen mutfaktan… Birkaç yıl önce yapılan bir araştırma; aniden bulantı ve kusmayla karşılaşan evcil hayvan sahiplerinin önce hayvanlarını beslediğini, sonra kendilerine yiyecek hazırladığını ortaya koymuş.

Hayvanlara verilen yiyeceklerde ve insanlarda aynı tip salmonella mikrobu görülmüş. Bu da mikrobun parmaklardan ağza ya da yiyeceğe geçtiğini düşündürmüş. İncelenen dokuz ayrı olayda da, laboratuvar sonuçları bunu doğrulamış. Rapor edilmemiş yüzlerce benzer olay olduğunu da unutmamak gerek.

Salmonella’nın çaresi el yıkamak!

Mama üreticileri, tabii ki ürünlerini satmadan önce salmonella mikrobunu öldürmenin yollarını arıyor. Ama bakterilerin bir kısmı tüm çabalara karşın yaşamaya devam ediyor. Bu yüzden geçen yıl ABD’de salmonella mikrobu taşıyan pek çok köpek maması toplatıldı.

– Peki, köpeğinizi bu lezzetli ikramlardan mahrum etmeden, birkaç gününüzü banyoda (Daha kötü durumlarda hastanede) geçirmekten nasıl kurtulursunuz? Cevap çok basit: Kedinizin ya da köpeğinizin mamasına dokunduktan sonra ellerinizi yıkayarak!

– Sonuç olarak; hayvanlarınızı mamasız bırakmayın. Önlem olarak elinizin altında sadece su, sabun ya da alkol bazlı temizleyiciler bulundurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek