Kraliçe Kleopatra’nın güzellik sırları

Tarihin sonsuz girdabında kaybolmayıp günümüzde de güzellik sırları ile adından söz ettiren ve Roma İmparatoru 54 yaşındaki Sezar’ı bile baştan çıkaracak kadar etkileyici olan Kraliçe Kleopatra, güzel olmak için neler yapıyordu? İşte merak edilen bu soruların cevapları…

Son Mısır kraliçesi ve firavun Kleopatra, iktidar gücünün yanı sıra güzelliği ile de yüzyıllardır gizemini korumaya devam ediyor. Ancak kraliçe Kleopatra yaşadığı yüzyılda dünyanın en verimli ve en büyük topraklarına sahip olmasının yanında güzelliğine düşkünlüğüyle de tanınıyordu. Asırlar öncesinin en güçlü ve etkileyici kadını kraliçe Kleopatra, güzel olmak için süt banyosu yapıyor ve çamur kullanıyordu.

Parfümü tarçından
Yayın hayatına yeni başlayan Womenlife adlı dergi ilk sayısında Kleopatra’nın güzellik sırlarını açıkladı… İşte Kleopatra’nın güzel olmak için birbirinden ilginç güzellik tarifleri…

Arının balmumunu reçine ile karıştırarak saç şekillendirme losyonu olarak kullanıyordu.

Tarçını hayvan yağında ovarak muhteşem bir parfüm elde ediyordu. Kleopatra romantik bir koku için de kendisini tütsüyle ovuyordu.

Kleopatra parfüme o kadar düşkündü ki Ölüdeniz’de kozmetik ve parfüm fabrikası kurmuştu.

Efsanevi kraliçe parfümlerinin bozulmaması için onları serin tutması nedeniyle su mermerinde saklardı.

Kaz yağından sürme
Deodorant etkisi için, keçiboynuzu taneleri ile tüm vücudunu ovuyordu.

Kleopatra’nın sabunları bir iki tane kireçtaşı ve bitki veya hayvan yağı ile karıştırılıp yapılıyordu.

Gri makyaj için Kızıldeniz kenarında bir madenden çıkarılan, kurşun sülfatı olan mesdemet maddesi kullanıyordu.

Göz bakımı için, sürme ve kaz yağından bir bakım kremi kullanıyordu. Yeşil göz boyası için lacivert taş, bal ve toprak boyasından bir macunu kirpiklerine sürüyordu.

Gözleri serinletmek için etkili bir göz yıkayıcı olarak, ufalanmış yeşil mineralleri suyla karıştırarak kirpiklerine sürüyordu. Kleopatra bunlara alternatif olarak öğütülmüş keçiboynuzu, fermante edilmiş bal ve ezilmiş kereviz de kullanıyordu.

Ölü Deniz’in siyah çamuru, kraliçe Kleopatra’nın güzellik sırlarından biriydi. Kleopatra derisini temizlemek için siyah çamur kullanıyordu. Çünkü siyah çamur kan dolaşımını hızlandırarak vücuda dirilik kazandırıyordu.

Kleopatra’nın en çok bilinen güzellik sırrı ise esanslı banyo suyunda sütle yıkanmaktı. Özellikle keçi sütünü tercih eden Kleopatra, dakikalarca süt banyosu yapıyordu. Esans olarak nilüfer ve gül kokusu kullanıyordu.

Özel bitki özlerinden dövme
Salatalık kraliçenin vazgeçilmez güzellik sırlarındandı. Kleopatra, Nil Nehri’nde iki tane salatalığı soğutur ve daha sonra bunları vücudunun her yerine sürerdi. Aynı zamanda bir dövme tutkunu olan Kleopatra kendisine özel bitki özlerinden dövmeler yaptırırdı.

“Kraliçe Kleopatra’nın güzellik sırları” için bir cevap

  1. ben sivilceli idim siyah noktada var vişneçekirdek yağlı krem den verdiler bana o iyi geldi ne dersiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek