Marmara’da verem daha sık görülüyor

Dünyada 3 milyon kişi verem hastalığı nedeniyle ölüyor. Türkiye’de verem hastalığının yaygınlığı bakımından Marmara Bölgesi ilk sırada, İç Anadolu Bölgesi son sırada yer alıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) araştırmalarına göre, dünyada her yıl 8 milyon kişi verem hastalığına yakalanıyor, 3 milyon kişi, verem nedeniyle hayatını kaybediyor. Dünyada 3 milyon kişi verem hastalığı nedeniyle ölüyor. Türkiye’de verem hastalığının yaygınlığı bakımından Marmara Bölgesi ilk sırada, İç Anadolu Bölgesi son sırada yer alıyor.

Verem yoksul hastalığı

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, verem nedeniyle ölümlerin yüzde 98’i, verem hastalarının ise yüzde 95’inin, sosyo-ekonomik bakımdan geri kalmış ülkelerde ortaya çıktığı belirtildi.

Dünyada artıyor

Geri kalmış ülkelerde etkili bir verem mücadelesinin yapılamadığına ve gelişmiş ülkelerin bu konuda yeterli desteği veremediğine işaret edilen açıklamada, bu durumun devam etmesi halinde, 2011 yılında her yıl ortaya çıkan yeni hasta sayısının 15 milyona, ölümlerin ise 6 milyona ulaşmasının tahmin edildiği bildirildi.

Türkiye’de düşüyor

Türkiye’de verem hastalığının, 1950’li yıllarda görülme sıklığının yüksek olduğu ve ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer aldığı; 1945 yılında verem ölüm oranının, yüz binde 262, 1965 yılında ise hastalığa yakalanma oranının yüz binde 172 olduğu ifade edildi.

Açıklamada, bu gidişe engel olunması amacıyla 1953 yılından itibaren başlatılan faaliyetlerin, kısa sürede sonuçlarını verdiği ve verem nedeniyle ölümler ve vereme yakalanma oranlarının hızla düşüş gösterdiği bildirildi.

Marmara Bölgesi ilk sırada

Bu düşüşün halen devam ettiği ve bugün verem nedeniyle ölümlerin yüz binde 2.5; vereme yakalanma oranının ise yüz binde 31 civarında olduğu kaydedilen açıklamada, hastalığın yaygınlığının bölgelere göre de farklılıklar gösterdiği belirtildi.

Hastalığın görülme sıklığına göre; bölgeler arası sıralama şöyle: Marmara, Güneydoğu Anadolu, Karadeniz, Ege, Akdeniz, Doğu Anadolu ve İç Anadolu Bölgesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek