Meme kanseri erkekleri de tehdit ediyor

Bugüne kadar kadınlara özgü bir hastalık olarak bilinen meme kanserinin sadece kadınlarda değil, erkeklerde de görüldüğü ve aynı oranda tehlikeli olduğu belirtiliyor.

SDÜ Tıp Fakültesi Onkoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Murat Koçer, Isparta’da bugüne kadar 3 erkek hastaya meme kanseri teşhisi konulduğunu bildirdi.

Erkeklerde ortalama 65 yaş civarında meme kanseri görüldüğünü bildiren Koçer, erkeklerde meme kanseri görülme sıklığının yüz binde bir olduğunu vurguladı.

Erkeklere de meme kanseri teşhisi konulur

Erkeklerin meme kanserini kendilerine konduramadıkları için hastaneye gelmediklerine ve geç teşhis konulduğuna dikkati çeken Koçer, “Haliyle geç dönemde başvuran insanlarda ileri evrede başvurmuş oluyorlar” dedi.

Erkeklerdeki meme kanseri belirtilerinin kadınlardaki gibi ele gelen kitle, meme üstünde iyileşmeyen yaralar, şişlikler, göğüs duvarını invaze eden akıntılar olduğunu aktaran Koçer, biyopsiyle, patolojik tanı konulduğunu belirtti.

Tedavi yönteminin de kadın ve erkeklerde aynı olduğunu dile getiren Koçer, radyoterapi ve kemoterapi uygulandığını bildirdi. Erkeklerde fazla meme kanserinin görülmemesi nedeniyle hastaya teşhis konulduğunda hem kanser hem de meme kanseri şoku yaşandığını ifade eden Koçer, hastalara hastalığının net bir şekilde anlatılması gerektiğini vurguladı.

Koçer, “Uygun ifadelerle, yapılabilecekler hastaya net ifadelerle açıkça anlatılmalı. Tabi hastadaki şokun da fazla uzun sürmemesi gerekiyor ki hızlıca tedaviye başlayalım” diye konuştu.

“Meme kanseri erkekleri de tehdit ediyor” için bir cevap

  1. ben 51 yaşindayım 4 ay önce sol mememden kötü huylu kitle alındı şu anda izmir bozyaka haştanesinde kemoterapi alıyorum 4 kür aldım 2 daha alacam yalnız düzeldigimi nasil bilecem onu bilmiyorum beni aydinlatırsanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek