Menopoz sonrası damar sertliği soya ile önlenebilir

Menopoz sonrası damar sertliği soya ile önlenebilir

Kadınların sıklıkla karşılaştığı menopoz sonrası damar sertliği rahatsızlığı riski, soyalı yiyeceklerin tüketilmesi ile azaltılabiliyor.

Menopoz sonrası damar sertliği soya ile önlenebilir

Soyalı gıdaların, menopoz sonrasında yaygın bir şekilde görülen damar sertliği riskinin azalmasını sağlayabileceği tespit edildi.

Amerikalı bilim adamları tarafından yapılan bir araştırma, soyalı yiyecekler tüketmenin menopoza girmiş kadınların kalp sağlığını koruduğunu, bunun yanı sıra damar sertliği riskinin de azaltılmasını sağladığını gösterdi.

Soyalı yiyeceklerle beslenme alışkanlığı

Ancak bilim adamları, soyalı yiyeceklerin tüketilmesini de içeren beslenme alışkanlığının menopozdan önceki dönemde kazanılması gerektiğine de dikkati çekti.

Araştırmanın ayrıntıları

Bilim adamları, maymunları yapay menopoz öncesi ve sonrasında hayvansal gıdalar ya da östrojen hormonu içeren soyalı yiyeceklerle besledi.

Menopoz öncesinde ve sonrasında soyalı yiyeceklerle beslenen maymunların kolesterolünün normal düzeyde olduğu ve damar sertliği riskinin azaldığı görüldü.

Soyalı yiyecekler riski azaltabilir

Bilim adamları, soyanın ihtiva ettiği bitkisel östrojen izoflavonun hayat boyu alımının önemine işaret ederek en azından damar sertliğinin henüz gelişmeye başladığı menopozdan hemen sonra soyalı yiyecekler tüketilmesinin riski azaltabileceğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek