Menopoz sonrasında hormon tedavisinin faydaları

Menopoz sonrası dönemde, sigara ve alkol kullanılmamasının, düzenli egzersiz ve uygun diyet gibi bireyin kendisinin kontrol edebileceği faktörlerin yanı sıra kişiye özel düzenlenecek bir hormon tedavisinin, yaşam kalitesini artırmak konusundaki yararları tartışılmazdır.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Reprodüktif Endokrinoloji Bilim Dalı Tüp Bebek Bölümü’nden Doç. Dr. Levent M. Şentürk’ün verdiği bilgilere göre; menopoza giriş yaşı dünyada 50-51, ülkemizde de 46-48 olarak bildirilmektedir. Menopozla birlikte overlerde, özellikle östrojen hormon yapımının azalmasına bağlı olarak sadece genital organlarda değil, aynı zamanda tüm vücudu ilgilendiren önemli değişiklikler olmaktadır.

Hormon replasman tedavisi yalnızca menopoz semptomlarını gidermekle kalmayıp aynı zamanda kadının, fiziksel ve psikososyal açıdan iyilik halini sağlamakta ve dolayısıyla yaşam kalitesini artırmaktadır. Hormon tedavisi gerektiğinde verilmeli, kadının sağlık ihtiyaçları ve tercihine göre kişiselleştirilmelidir.

Kadınlar, uzun dönem hormon tedavisinin yarar ve zararları konusunda olabildiğince aydınlatılmalıdır. Ömrünün uzun bir dönemini menopozda geçirecek olan kadınlarımızın, kişiselleştirilmiş hormon tedavisi alarak ve koşullarını düzenleyerek (diyet, egzersiz, sigara ve kahve/çaydan uzak durmak) daha kaliteli bir yaşam geçirmesini sağlamak, son derece önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek