Menopoz sorunlarına karşı bitkisel tedaviler

Uzmanlar, menopoz dönemindeki sıklıkla karşılaşılan sıcak basması, kemik erimesi, uyku bozukluğu gibi sorunların doğal hormon içeren yiyecek ve bitkilerle ortadan kaldırmasının mümkün olduğunu belirtiyor…

Östrojen açığını, doğal bitkiler ve ürünlerle karşılamak mümkün. Örneğin, soyadan elde edilen doğal östrojen, sıkıntılara çare olurken, yan etkileri bakımından da kuşku uyandırmıyor.

Soyayla beslenen toplumlarda, meme kanserine pek rastlanmıyor. Soyanın yanı sıra, doğal östrojen içeren bitkisel çaylar ve otlar tüketmek de yararlı olabiliyor.

Adaçayı, doğal östrojenler içeriyor. Ateş basması, gece terlemeleri gibi menopoz şikâyetlerinde etkili oluyor. Metabolizmayı güçlendiriyor. Bunların yanında; kalsiyum, magnezyum, çinko ve boron alınması da gerekiyor.

Doğal östrojen deposu bitkiler şunlardır…

Soya fasulyesi

Soyadan elde edilen ve doğal östrojen olan isoflavonlar, menopoz şikayetlerini bir hayli hafifletiyor.

Civanperçemi

Doğal östrojen kaynağı olan bitki, menopoz şikayetlerinin giderilmesinde çok yararlı. Civanperçemi çayı, dölyatağı ile ilgili tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi, menopoz dönemine ait sıkıntılarda da rahatlatıcıdır. Günde 1-3 bardak çay, aç karnına, tatlandırılmadan içilir.

Anason

İçinde, belli oranda doğal östrojenler ve buna benzer maddeler var. Menopoz sıkıntılarının yanı sıra uyku bozuklukları, gaz kolit, hazımsızlık şikâyetlerine iyi geliyor.

Maydanoz

Doğal östrojen içeren maydanoz, menopoz şikayetlerini gidermekte oldukça etkili.

Çuha çiçeği yağı

Özellikle gece yatarken kullanılıyor. Bitki östrojen içermiyor ancak, ateş basmaları, gece terlemeleri gibi şikâyetlerin dışında; egzamalara, kolesterole, kaşıntılara, adet sancılarına karşı da etkili.

Kediotu tentürü

Yatıştırıcı ve canlılık verici özelliklere sahiptir. Kediotu, bu 2 ayrı özelliği bünyesinde içeren ender bitkilerdendir. Günde 3-5 kere, 1-2 çay kaşığı dolusu tentür, biraz suya karıştırılarak alınır.

Ökseotu çayı

Uzunca bir süre içildiğinde, menopoz dönemine ait tüm sıkıntıları hafifletebilir. 3 hafta boyunca, günde 1-2 bardak içilir. Aradan 1 hafta geçtikten sonra, yine 3 haftalık bir kür uygulanır. Sıkıntıların azalması, uygulanan kür süresinin uzunluğu ile doğrudan orantılıdır (hekimce.com).

Polen

Kadınların menopoz döneminde görülen kulak çınlaması, terleme, ateş, baş dönmesi, soluk tıkanıklığı, kas sancıları, kalp sıkıştırması, tansiyon yükselmesi, peklik gibi, birçok şikayette yardımcı olmaktadır. Sürekli olarak, sabah-akşam 1 çay kaşığı çiçek tozu, alınması önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek